Ruské stíhačky MiG-31. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

Ruské bombardéry narušili juhokórejskú vzdušnú obranu. Hliadkovali nad neutrálnymi vodami, tvrdí Moskva

23.08.2022, 17:27
Autor:
TASRTASR

Soul v súvislosti s narušením zóny vzdušnej obrany podnikol obvyklé taktické opatrenia. Tie však bližšie nešpecifikoval.

Južná Kórea obvinila Rusko z toho, že dva jeho bombardéry v utorok narušili juhokórejskú zónu vzdušnej obrany. Ruské ministerstvo toto obvinenie poprelo s tým, že lietadlá len hliadkovali nad neutrálnymi vodami Japonského mora. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Podľa juhokórejskej armády dva ruské strategické bombardéry neoprávnene vstúpili do identifikačnej zóny vzdušnej obrany Južnej Kórey. Soul v tejto súvislosti podnikol obvyklé taktické opatrenia, ktoré však bližšie nešpecifikoval.

image

Fínsky vzdušný priestor pravdepodobne narušili dve ruské stíhačky

Podľa ruského rezortu obrany hliadkovací let bombardérov nad neutrálnymi vodami Japonského mora trval  približne sedem hodín. V niektorých fázach preletu boli ruské lietadlá sprevádzané juhokórejskými stíhačkami F-16.

Juhokórejskú zónu  neuznávajú Rusko ani Čína a v posledných rokoch do nej opakovane vyslali svoje vojenské lietadlá. Podľa nich ide o medzinárodný vzdušný priestor, v ktorej môžu bez obmedzení operovať všetky krajiny.

 

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. január 2026 10:22