Okrem statočnosti sa Ukrajinci v konflikte blysli inovatívnymi technikami vedenia boja. Kombinácia prieskumných dronov, moderného delostrelectva a aplikácie GIS Arta vstúpi podľa bezpečnostného experta Lukáša Visingra do dejín vojenstva.
Front sa zaboril pri meste Cherson a kdesi na východnej Ukrajine. Sem-tam dopadne nejaká raketa, sem-tam prebehne lokálny protiútok. Mená ukrajinských dedín, o ktoré sa tu a tam bojuje, sú však pre bežného smrteľníka neprehľadnou neznámou.
Tak asi vyzerá po pol roku vojna na Ukrajine. Spočiatku dramatický konflikt plný zvratov a spektakulárnych útokov pomocou dronov a helikoptér vystriedal oveľa prozaickejší spor pripomínajúci opotrebovávaciu vojnu rokov 1914 – 1918.
Nemalú úlohu tu stále zohrávajú západné zbrane. Za tú kľúčovú bol v minulých týždňoch považovaný predovšetkým americký salvový raketomet HIMARS, ktorý Ukrajincom umožňuje chirurgicky presné zásahy v ruskom zázemí.
Podľa oficiálnej verzie ukrajinskej strany sa takto Kyjevu podarilo zneškodniť snáď už vyše 50 ruských skladov munície. Práve to je podľa analytikov príčinou ustrnutia ruského postupu.
Vyber si, Ivan
„Ukrajinci to robia šikovne. Vypália niekoľko rôznych druhov rakiet súčasne – z HIMARS-u, zo sovietskych Gradov a veľkú balistickú raketu Točka. Každý ten projektil má inú veľkosť a inú dráhu letu – s tým Rusi jednoducho nepočítali. Zrazu im tam na radare bliká niekoľko balistických cieľov. Je to metóda:,vyber si, Ivan‘,“ popísal pre Lidovky.cz situáciu na bojisku koncom júla bezpečnostný expert Lukáš Visingr.
Systémy HIMARS by však neboli tým, čím sú, bez ďalšej zbrane ukrajinského arzenálu: dnes už legendárna aplikácia GIS Arta. Ide o systém navádzania delostreleckej paľby, ktorý sa vďaka svojej povahe prezýva delostrelecký Uber.
Zostáva vám 42% na dočítanie.