Ak bude obnovená medzinárodná dohoda o iránskom jadrovom programe, umožní to Rusku obísť sankcie a dostať na trh svoju ropu prostredníctvom Iránu. S odvolaním sa na západných diplomatov to napísal server Politico.
Podľa týchto zdrojov pripravujú Irán a Rusko výmenný mechanizmus. Rozhodujúce bude, či sa podarí dospieť k zhode, ktorá obnoví dohodu známu ako JCPOA z roku 2015. Zrušila protiiránske sankcie a ukladala Iránu povinnosť obmedziť jadrový program.
Po odstúpení Spojených štátov od dohody v roku 2018 Washington americké sankcie proti Iránu obnovil a proti Rusku boli rozsiahle sankcie zo strany USA, Európskej únie i ďalších krajín zavedené v tomto roku kvôli ruskej invázii na Ukrajinu. Sankcie okrem iného zakazujú ropné obchodovanie s Teheránom aj Moskvou.
Európska únia ako garant rozhovorov o obnove JCPOA odovzdala účastníkom rokovaní konečný text dohody. Irán požaduje určité zmeny, USA sa k nemu zatiaľ nevyjadrili.
Výmenný mechanizmus pripravovaný Teheránom a Moskvou počíta podľa zdrojov Politico s tým, že by Irán kupoval ruskú ropu na vlastné využitie a svoju vyvážal v mene Ruska, čím by Rusku poskytol úľavu od sankcií. "Irán je na tento účel dobrý partner. Rusko má problémy a Irán kapacitu," oznámil jeden z diplomatov.
Politico tiež píše, že si Irán s Ruskom nedávno vymenili delegácie finančníkov a obchodníkov, ktorí na pláne pracujú. Západ by zrejme nemohol Irán za túto výpomoc Rusku potrestať, pretože by nechcel ohroziť čerstvo uzavretú dohodu o jadrovom programe.