Pri bojoch, ktoré v noci na dnešok vypukli v líbyjskom hlavnom meste Tripolise a pokračujú aj dnes, prišlo o život najmenej 12 osôb.
Ďalších najmenej 87 ľudí bolo zranených, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na informácie líbyjského ministerstva zdravotníctva.
Boje zasiahli šesť nemocníc v metropole. To vyvolalo obavy z novej vojny v Líbyi, kde panuje chaos a kde vládnu dva znepriatelené kabinety.
Boj o základne
Podrobnosti o obetiach ministerstvo neposkytlo. Misia OSN v krajine vyzvala k okamžitému zastaveniu bojov a vyjadrila znepokojenie nad ostreľovaním civilných štvrtí. Súčasné boje sú najhoršie za dva roky, uviedla agentúra Reuters.
Zo stretov vláda premiéra Abdala Hamídy Dbaíby, ktorá sídli v hlavnom meste, obvinila konkurenčný kabinet premiéra Fathího Bášághu, ktorý vo svojom vyhlásení nespresnil svoju úlohu v stretoch.
Strety sa v niekoľkých štvrtiach v Tripolise rozhoreli v noci na dnešok. Zo záberov zverejnených na internete je počuť streľba z ľahkých aj ťažších zbraní. Podľa svedkov, ktorých cituje agentúra AP, sa jedna z najväčších ozbrojených skupín v hlavnom meste pokúsila o dobytie základne inej ozbrojenej organizácie.
Vláda národnej jednoty (GNU) premiéry Dbaíby vo vyhlásení uviedla, že strety vyvolal útok ozbrojencov, ktorí podporujú konkurenčný kabinet premiéra Bášághu. Ten sa pokúsil v máji vstúpiť do Tripolisu, čo vyvolalo boje v uliciach. Podľa GNU Bášágha a jeho spojenci odmietajú rozhovory a hromadia ozbrojencov v okolí Tripolisu.
Bášághov kabinet odmietol tvrdenie, že nemá záujem o rokovania. Vo vyhlásení však nespresnil, či sa jeho sily nejako zúčastňujú najnovších stretov.
Krajina s dvoma premiérmi
Líbya už niekoľko mesiacov balansuje na hrane chaosu po tom, čo parlament sídliaci na východe krajiny odmietol vládu jednoty v Tripolise, ktorá bola ustanovená vlani v rámci procesu podporovaného OSN, a vymenoval konkurenčnú vládu.
Znepriatelené politické tábory, ktoré v Líbyi súperia o moc, nedospeli k dohode ani po niekoľkých kolách rokovaní, ktorých cieľom bolo otvoriť cestu k novým celoštátnym voľbám.
Krajina má teraz dva premiéry, ktorým sa dostáva podpory od ozbrojených skupín, ktoré ovládajú územie metropoly a ďalších západolíbyjských miest. Tento týždeň OSN vyjadrila obavy, že oba tábory mobilizujú svoje sily, a vyzvala na uvoľnenie napätia a na zdržanlivosť.