Irán potrebuje od Spojených štátov viac záruk pre oživenie jadrovej dohody z roku 2015. Povedal to dnes iránsky minister zahraničia pri návšteve v Moskve. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu dnes zároveň uviedla, že Irán začal obohacovať urán v druhej z troch skupín centrifúg v podzemnom komplexe pri meste Natanz, informovala agentúra Reuters.
Irán uzavrel v roku 2015 dohodu známu pod skratkou JCPOA, ktorá mala spomaliť jeho jadrový program výmenou za zrušenie protiiránskych sankcií. Okrem Iránu ju podpísali USA, Rusko, Čína, Francúzsko, Británia a Nemecko a ako garant Európska únia. Od roku 2018, keď od JCPOA za USA odstúpil exprezident Donald Trump, nie je dohoda dodržiavaná. Zmyslom nových rozhovorov je jej obnova.
Po 16 mesiacoch nepriamych rokovaní sprostredkovaných Európskou úniou šéf európskej diplomacie Josep Borell uviedol, že Európska únia predložila posledný návrh, ktorý má strany vyviesť z patovej situácie v rokovaniach o oživení dohody.
Teherán teraz analyzuje odpoveď Washingtonu na európsky návrh. Minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján však dnes uviedol, že krajina potrebuje "viac záruk od USA", že iný americký prezident od dohody opäť neodstúpi.
Mužom s najväčším slovom za Irán je duchovný vodca ajatolláh Sejjed Alí Chameneí. Ten však vyjednávanie o zmluve verejne nekomentoval už mesiace. "Pre vodcu by to bola ohromná hanba, ak by Washington z dohody opäť odstúpil," povedal Reuters nemenovaný bývalý vysokopostavený iránsky úradník.
Takéto záruky však súčasný americký prezident Joe Biden poskytnúť nemôže. Dohoda je totiž skôr výrazom politickej zhody ako zákonom, upozorňuje Reuters.
"Nevieme, o akých zárukách hovorí," reagoval dnes na iránske požiadavky hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby. "Zostávame opatrne optimistickí, avšak aj pragmatickí a uvedomujeme si, že stále existujú názorové medzery, ktoré treba preklenúť. My sa o to snažíme vo vyjednávaní prostredníctvom príslušných kanálov. Nie verejne," dodal Kirby.
O iránskej jadrovej dohode dnes telefonicky hovorili Biden a izraelský premiér Jair Lapid. Štátnici sa zhodli na nutnosti zabrániť Iránu získať jadrovú zbraň.