Pasažieri čakajú na svoj let nemeckou leteckou spoločnosťou Lufthansa. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Štrajk pilotov spoločnosti Lufthansa ochromil v Nemecku leteckú dopravu, cestúci dostali lístky na vlak

02.09.2022, 09:44
Autor:
ČTKČTK

"Kvôli štrajku je v prevádzke len málo servisných priečok, alebo vôbec žiadne. Je veľmi nepravdepodobné, že by vám bol ponúknutý alternatívny spoj," uviedla spoločnosť.

Štrajk pilotov nemeckých aerolínií Lufthansa dnes ochromil leteckú dopravu. Na veľkých nemeckých letiskách sa pri predeloch spoločnosti tvoria dlhé rady ľudí, ktorí sa snažia nájsť náhradu za zrušené lety.

Lufthansa vyzvala cestujúcich, aby na letisko nejazdili, ak bol ich let odrieknutý. Štrajk za vyššie mzdy sa koná v čase, keď sa v troch západonemeckých spolkových krajinách končia prázdniny.

Čakanie sa predlžuje

"Prosím, vyvarujte sa ciest na letisko. Kvôli štrajku je v prevádzke len málo servisných priečok, alebo vôbec žiadne. Je veľmi nepravdepodobné, že by vám bol ponúknutý alternatívny spoj," uviedla Lufthansa. Cestujúci s vnútronemeckým letom si môžu zadarmo vyzdvihnúť lístok na vlaky nemeckých dráh Deutsche Bahn, a to aj cez internet.

image

Piloti nemeckej Lufthansy štrajkujú. Zrušených je 800 letov

Štrajk sa koná pred posledným prázdninovým víkendom v Hesensku, Porýní a Sársku, keď sa tamojší obyvatelia vracajú z dovoleniek. Odlet na dovolenky či návrat domov protest skomplikoval tiež v Bavorsku a Bádensku-Württembersku, kde letné prázdniny skončia až o týždeň.

Štrajk sa najviac dotkl najväčších nemeckých letísk, ktorými sú Frankfurt nad Mohanom a Mníchov. Pri termináloch Lufthansy sa tam tvoria dlhé rady. Na týchto letiskách boli zrušené prakticky všetky spoje tejto spoločnosti. Rušenie letov však postihlo aj ďalšie nemecké letiská, ako je Düsseldorf alebo Berlín. Zrušené je aj spojenie Prahy s Frankfurtom. Lufthansa na dnešný deň odpovedala na 800 letov, čo zasiahlo zhruba 130-tisíc cestujúcich.

image

"Reklamný" signál vedenia. Piloti Lufthansy hlasovali za štrajk, rušeniu letov sa dá ešte predísť

Verejnoprávna televízia ARD v živom vstupe z Frankfurtu uviedla, že cestujúci sú podráždení a rozladení. Jedna z cestujúcich, ktorá priletela z New Yorku bez možnosti pokračovať nadväzujúcim letom, uviedla, že s výnimkou e-mailu o zrušenom spoji nedostala od aerolínií žiadne ďalšie informácie, ako by mohla ďalej cestovať.

Piloti chcú vyššie mzdy

"Neviem, či ma preložia na iný let, či budem pokračovať vlakom, alebo pôjdem prenajatým autom," povedala žena. Dodala ale, že dôvodom štrajku rozumie, preto má pre pilotov pochopenie.

Dôvodom štrajku sú spory o mzdy. Odborová organizácia pilotov Vereinigung Cockpit žiada na tento rok ich zvýšenie o 5,5 percenta a vytvorenie mechanizmu, vďaka ktorému by rast v ďalších rokoch prekonával infláciu. Lufthansa tvrdí, že takéto požiadavky by zvýšili náklady na personál kokpitov o 40 percent.

image

Ďalšie problémy na letiskách. Známa letecká spoločnosť ruší takmer všetky spojenia kvôli štrajku

Sama navrhuje navýšenie základnej mesačnej mzdy o 900 eur. To by podľa nej v 18-mesačnom období predstavovalo nárast miezd o 18 percent pre začínajúcich pilotov a päťpercentný nárast pre kapitánov.

Lufthansu odbory vyzvali, aby sa vrátili k rokovaciemu stolu. Hovorca VC Matthias Baier však uviedol, že aerolinky nepredložili žiadnu dobrú ponuku, ktorou by bolo možné štrajku predísť.

01 - Modified: 2022-09-02 05:01:10 - Feat.: 1 - Title: Piloti nemeckej Lufthansy štrajkujú. Zrušených je 800 letov 02 - Modified: 2022-09-01 10:07:14 - Feat.: 1 - Title: Lufthansa v piatok zruší pre plánovaný štrajk pilotov okolo 800 letov 03 - Modified: 2022-07-31 14:35:16 - Feat.: 1 - Title: "Reklamný" signál vedenia. Piloti Lufthansy hlasovali za štrajk, rušeniu letov sa dá ešte predísť
01 - Modified: 2024-06-10 12:39:31 - Feat.: - Title: Časť zamestnancov RTVS vstúpila do trojhodinového štrajku, podporu im vyjadrili viaceré asociácie 02 - Modified: 2024-05-23 09:29:22 - Feat.: - Title: Zamestnanci francúzskej televízie a rozhlasu štrajkujú kvôli chystanému zlúčeniu 03 - Modified: 2024-05-07 10:50:20 - Feat.: - Title: Taliansko a Lufthansa predložili Európskej únii novú ponuku v súvislosti s dohodou prevzatí časti dopravcu Ita 04 - Modified: 2024-04-17 16:51:42 - Feat.: - Title: "Iba núdzový personál." Rozsiahly štrajk organizovaný odbormi v Grécku ochromil dopravu 05 - Modified: 2024-04-11 08:00:27 - Feat.: - Title: Hrozba ďalších štrajkov je zažehnaná. Lufthansa sa dohodla s odbormi na zvýšení miezd palubného personálu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. jún 2024 16:40