Damien Sanderson a Myles Sanderson, ktorých Kráľovská kanadská jazdná polícia označila za podozrivých z útokov nožom v kanadskej provincii Saskatchewan. FOTO: Reuters
StoryEditor

Po útokoch nožom v Kanade s desiatimi obeťami sú dvaja podozriví stále na úteku, 15 ľudí je zranených

05.09.2022, 06:50
05.09.2022, 09:57
Autor:
TASRTASR

"Som šokovaný a zdrvený dnešnými hroznými útokmi," uviedol kanadský premiér Justin Trudeau. "Ako Kanaďania smútime so všetkými, ktorých toto tragické násilie zasiahlo," dodal vo vyhlásení.

Kanadská polícia intenzívne pátra po dvoch mužoch podozrivých zo série útokov nožom, pri ktorých v nedeľu na stredozápade krajiny zahynulo desať ľudí a najmenej 15 ďalších utrpelo zranenia. Informácie pochádzajú z agentúr Reuters a AFP a stanice BBC.

Veliteľka Kráľovskej kanadskej jazdnej polície v provincii Saskatchewan Rhonda Blackmoreová na nedeľňajšej tlačovej konferencii uviedla, že mŕtvi a zranení sa našli celkovo na 13 rôznych miestach vo vidieckej oblasti severovýchodne od mesta Saskatoon. Správu o prvých pobodaniach dostala polícia o 13:40 stredoeurópskeho letného času. Podľa Blackmoreovej útočníci na niektorých ľudí cielili zámerne, iní sa zrejme stali náhodnými obeťami.

Hovorí sa o drogách

Motív útoku zatiaľ nie je známy, predstavitelia domorodých komunít však hovoria o "súvislosti s drogami". "Toto je ničivý dôsledok toho, keď škodlivé nelegálne drogy narušia naše komunity," uviedla Federácia suverénnych domorodých národov, ktorá združuje 74 domorodých komunít v Saskatchewane

"To, čo sa v našej provincii dnes stalo, je hrôzostrašné," povedala Blackmoreová, podľa ktorej sú mŕtvi v dedine Weldon a v neďalekej rezervácii James Smith Cree Nation, kde žije asi 3400 ľudí živiacich sa prevažne poľnohospodárstvom, rybárstvom a lovom. Weldon má približne 200 obyvateľov.

"Podozriví sú na úteku, rozhodli sme o rozšírení varovania aj na (provincie) Manitoba a Alberta," uviedla polícia vo vyhlásení. Varovala najmä obyvateľov miest, kde sa podľa svedkov útočníci pohybovali. Dvojica mužov bola videná na úteku v čiernom osobnom aute Nissan Rouge v Regine zhruba 320 kilometrov južne od Weldonu.

K bodným útokom došlo prevažne v riedko osídlenej domorodej komunite v provincii Saskatchewan v nedeľu skoro ráno. Miest činu, na ktorých našli mŕtvych alebo zranených, je celkovo 13.

Najhoršie útoky v krajine

Jedny z najhorších masových útokov v novodobej histórii Kanady vyvolali odozvu po celej krajine, ktorá na rozdiel od susedných Spojených štátov nie je zvyknutá na takéto násilie, píše Reuters.

image

Ozbrojenci zo Šabábu zapálili v Somálsku konvoj s potravinami a zabili 20 ľudí

"Som šokovaný a zdrvený dnešnými hroznými útokmi," uviedol kanadský premiér Justin Trudeau. "Ako Kanaďania smútime so všetkými, ktorých toto tragické násilie zasiahlo," dodal vo vyhlásení.

Polícia zverejnila fotografie a popis dvoch podozrivých, ktorými sú 31-ročný Damien Sanderson a 30-ročný Myles Sanderson. Bližšie podrobnosti a motíve ani obetiach činu však neuviedla.

Niektoré obete boli podľa vyšetrovateľov zjavne napadnuté zámerne, pokým iné náhodne. Do nemocníc previezli 15 zranených, ďalší sa však mohli na ošetrenie prepraviť sami.

image

Vo Francúzsku začne súd s ľuďmi spojenými s teroristickým útokom v Nice v roku 2016

Prvé útoky hlásili o 5:40 ráno miestneho času, teda o 13:40 h stredoeurópskeho letného času. Niekoľko hodín neskôr polícia vydala varovanie pred nebezpečnými osobami pre Saskatchewan, ktoré popoludní rozšírila o susedné provincie Alberta a Manitoba.

Podozrivý sú na úteku

Podľa policajných upozornení podozriví cestovali čiernym vozidlom Nissan Rogue a videli ich v provinčnom hlavnom meste Regina, 320 kilometrov južne od miest útokov. Úrady vyzvali občanov, aby podnikli preventívne opatrenia, nepribližovali sa k podozrivým osobám a nebrali stopárov.

image

Doneckí separatisti oznámili, že zakážu Google. Podporuje podľa nich terorizmus a násilie

Polícia podľa BBC neskôr uviedla, že nemá dôvod sa domnievať, že títo muži odišli z mesta Regina, kde už mobilizovala početných príslušníkov v súvislosti s vypredaným futbalovým zápasom. Po celej provincii však preventívne zriadila kontrolné stanovištia.

Útoky sa odohrali v domorodej komunite James Smith Cree Nation s asi 3400 obyvateľmi, kde vyhlásili mimoriadny stav, a v dedine Weldon so zhruba 200 obyvateľmi.

"Je hrozné, ako pobyt vo väzení, alkohol a drogy zničia toľko životov," povedal kanadskej televízii APTN Michael Brett Burns, ktorého partnerka a matka dvoch detí je jednou z obetí útoku.

01 - Modified: 2022-09-03 20:48:56 - Feat.: 1 - Title: Ozbrojenci zo Šabábu zapálili v Somálsku konvoj s potravinami a zabili 20 ľudí 02 - Modified: 2022-09-03 07:14:42 - Feat.: 1 - Title: Vo Francúzsku začne súd s ľuďmi spojenými s teroristickým útokom v Nice v roku 2016 03 - Modified: 2022-09-02 09:15:43 - Feat.: 1 - Title: Trump povedal, že by v prípade znovuzvolenia skúsil omilostiť útočníkov na Kapitol
01 - Modified: 2023-03-23 08:27:18 - Feat.: - Title: Počet obyvateľov Kanady sa s prispením imigrácie zvýšil o viac než milión 02 - Modified: 2023-03-20 15:11:34 - Feat.: - Title: Volkswagen mieri s elektromobilmi do Kanady 03 - Modified: 2023-03-14 06:19:02 - Feat.: - Title: Do chodcov v kanadskej provincii Quebec vrazilo auto, dvaja sú mŕtvi a deväť zranených 04 - Modified: 2023-03-11 06:13:41 - Feat.: - Title: Kanada zavádza zákaz dovozu hliníka a ocele z Ruska. Chce pripraviť Moskvu o príjmy na financovanie vojny 05 - Modified: 2023-03-09 05:52:11 - Feat.: - Title: Hrozby a násilie stále odrádzajú ženy od vstupu do politiky, tvrdí OSN. Vo vládach je ich však čoraz viac
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. marec 2023 23:40