Čečenský vodca Ramzan Kadyrov. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Kadyrov zmenil názor. Už nechce prestávku vo vládnutí v Čečensku

06.09.2022, 22:33
Autor:
TASRTASR

Ramzan Kadyrov vyzval, aby sa prestalo diskutovať o jeho zámere zobrať si pri vládnutí "prestávku na dobu neurčitú". Zdôraznil, že on ani nemá právo opustiť svoj post "len tak" - bez toho, aby sa opýtal ľudí a prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina.

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov zmenil názor a už nemá záujem dať si prestávku vo vládnutí. Naopak, prostredníctvom platformy Telegram, v utorok oznámil, že chce zostať lídrom svojho regiónu na Kaukaze ešte najmenej 12 rokov.  

Kadyrov vyzval, aby sa prestalo diskutovať o jeho zámere zobrať si pri vládnutí "prestávku na dobu neurčitú". Zdôraznil, že on ani nemá právo opustiť svoj post "len tak" - bez toho, aby sa opýtal ľudí a prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina.

"V tomto rozhodujúcom čase, keď naša krajina bojuje proti globálnemu satanizmu na Donbase, nemôžu ísť na dovolenku ani regionálne orgány, ani vojenský personál všetkých úrovní," tvrdí Kadyrov.

Na Telegrame tiež vysvetlil, že v deň, keď sa zmienil o časovo neobmedzenej prestávke, naďabil aj na článok, v ktorom sa písalo, že svoju funkciu zastáva 15 rokov a je rekordérom medzi šéfmi ruských regiónov.

Neskôr však zistil, že rekordérom je v skutočnosti exgubernátor Belgorodskej oblasti Jevgenij Savčenko, ktorý v tejto funkcii pôsobil rokoch 1993 - 2020. Kadyrov oznámil, že sa tento rekord rozhodol prekonať.  

Kadyrov stojí na čele Čečenska od roku 2007. O svojom odchode z funkcie hovoril aj v máji minulého roka, ale na jeseň bol formálne znovuzvolený na ďalších päť rokov. Svoju možnú demisiu avizoval aj v rokoch 2016 a 2017. Aj preto jeho najnovšie výroky vyvolali diskusiu, či nejde len o trik.

"Takéto výroky zvyčajne prichádzajú vtedy, keď chce niečo od Putina, prinajmenšom verejné vyjadrenie podpory," podotkol estónsky expert na Kaukaz Ivan Klyszcz.

Čečenský vodca má blízke vzťahy s Putinom, s ktorým sa v Kremli pravidelne stretáva. Naposledy sa tak stalo 5. augusta v Soči.

Kadyrov zohral významnú úlohu v podpore vojny Ruska na Ukrajine a v Čečensku robil nábor do jednotiek bojujúcich na strane ruskej armády. Čečenskí vojaci však utrpeli na Ukrajine veľké straty, pripomenulo Rádio Sloboda (RFE/RL).

Kritici od začiatku vojny na Ukrajine spochybňujú efektivitu Kadyrovových mužov a jeho jednotky označujú za "tiktokovú" armádu - čečenskí ozbrojenci totiž na tejto sociálnej sieti zverejňovali videá o svojich údajných vojenských úspechoch, ktoré sa často nepotvrdili alebo boli vnímané ako paródia vojny. Smutne sa preslávili aj vyhrážkami adresovanými ukrajinským vojakom a ich spojencom či ukrajinským civilistom.  

O Čečensku sa v posledných rokoch často hovorí ako o regióne, kde dochádza k závažnému porušovaniu ľudských práv vrátane práv homosexuálov. Kadyrov tiež čelil obvineniam z objednávania politických vrážd svojich odporcov žijúcich v Európe.

01 - Modified: 2023-09-26 04:50:50 - Feat.: - Title: Kadyrov tvrdí, že jeho syn zbil muža obvineného z pálenia Koránu 02 - Modified: 2023-09-18 16:10:44 - Feat.: - Title: Kremeľ nemá informácie o zdravotnom stave Kadyrova, tvrdí Peskov 03 - Modified: 2023-09-17 14:48:36 - Feat.: - Title: Čečenský vládca Ramzan Kadyrov poprel správy o svojej chorobe, zverejnil video 04 - Modified: 2023-08-31 09:57:58 - Feat.: - Title: V Nemecku odsúdili Rusa za prípravu vraždy čečenského opozičníka 05 - Modified: 2023-08-25 10:23:28 - Feat.: - Title: Je to veľká strata pre celú krajinu, čečenský vodca Kadyrov vyjadril sústrasť nad smrťou Prigožina
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. september 2023 04:21