Južná Kórea dnes navrhla začatie rozhovorov s KĽDR o novom stretnutí rodín rozdelených kórejskou vojnou z rokov 1950-53. Vzhľadom na zhoršené vzťahy medzi oboma krajinami je však nepravdepodobné, že Severná Kórea ponuku prijme, uvádzajú agentúry AP a Reuters.
Ponuka Soulu prišla pred sviatkom Čchusok, keď sa stretnutia príbuzných, ktoré rozdelila vojna a následný vznik dvoch znepriatelených štátov, konali v minulosti. Posledné takéto stretnutie sa však uskutočnilo v čase zbližovania oboch kórejských štátov v roku 2018, keď severokórejský vodca Kim Čong-un a niekdajší juhokórejský prezident Mun Če-in rokovali na summitoch o jadrovom odzbrojení KĽDR výmenou za hospodársku pomoc.
Po neúspešnom summite Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa v roku 2019 vo Vietname medzikórejské vzťahy ochladli, Severná Kórea v poslednom čase zintenzívnila testy svojich striel a hrozí novou jadrovou skúškou.
Podľa juhokórejského ministerstva pre zjednotenie viac ako 133-tisíc Juhokórejčanov, ktorí v uplynulých rokoch požiadali o stretnutie so svojimi príbuznými zo Severu, bolo tento rok v auguste nažive iba 44-tisíc. Z toho 37 percent má 80 až 90 rokov a 30 percent má viac ako 90 rokov.
"Dúfame, že sa zodpovední predstavitelia z oboch strán čo najskôr osobne stretnú k debate o humanitárnych otázkach, vrátane otázky rozdelených rodín," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii juhokórejský minister pre zjednotenie Kwon Jong-se. Aj keby Pchjongjang ponuku Soulu odmietol, "budeme v návrhoch pokračovať", dodal minister.
Juhokórejský prezident Jun Sok-jol, ktorý sa ujal moci v máji, už skôr vyhlásil, že je ochotný poskytnúť Severnej Kórei postupnú hospodársku pomoc, ak ukončí vývoj jadrových zbraní a začne denuklearizáciu. Zároveň však presadzuje posilnenie vojenských odstrašujúcich prostriedkov svojej krajiny voči KĽDR a povedal, že na akékoľvek severokórejské provokácie je pripravený nekompromisne reagovať.
Sestra severokórejského diktátora Kim Jo-čong minulý mesiac povedala, že by Jun mal "sklapnúť". Predstavitelia jej krajiny podľa nej nebudú s juhokórejským prezidentom osobne rokovať.
Lim Ul-čchul, odborník na KĽDR na juhokórejskej univerzite Kjongnam, uviedol, že šance na prijatie juhokórejskej ponuky zo strany KĽDR sú extrémne nízke. "Stretnutia rodín sú základnou humanitárnou otázkou, ale v skutočnosti vyžadujú značnú dávku dôvery na oboch stranách," konštatoval.