Členovia sýrskej civilnej obrany a bezpečnostných jednotiek pátrajú po obetiach v troskách budovy v sýrskom meste Aleppo. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Sýrska tajná služba pozatýkala desiatky ľudí podozrivých zo spolupráce s Izraelom

11.09.2022, 12:48
Autor:
ČTKČTK

Zatknutých bolo aj niekoľko vojakov slúžiacich v prístavnom Tartúse a boli vypočutí kvôli podozreniu, že odovzdávali informácie Izraelčanom. Ďalej je medzi zadržanými 15 civilistov.

Sýrska tajná služba pozatýkala niekoľko desiatok ľudí podozrivých z odovzdávania informácií Izraelu. Podľa exilovej Sýrskej organizácie pre ľudské práva k tomu dal podnet libanonský šiitský Hizballáh kvôli leteckým útokom v Sýrii pripisovaným Izraelu. Hizballáh je rovnako ako Irán a Rusko spojencom režimu v Damasku.

Podľa SOHR citovanej izraelským denníkom Haarec sú medzi zatknutými sýrski vojaci z jednotiek slúžiacich blízko letísk v Halabe a Damasku, ktoré boli cieľom náletov. Zatknutých bolo aj niekoľko vojakov slúžiacich v prístavnom Tartúse a boli vypočutí kvôli podozreniu, že odovzdávali informácie Izraelčanom. Ďalej je medzi zadržanými 15 civilistov. Časť zatknutých bola prepustená, 27 ich zostáva vo väzbe.

image

Lavrov kritizoval pred sýrskym ministrom zahraničia Izrael za útoky v Sýrii

Pri utorkovom nálete v Halabe boli poničené dráhy tamojšieho letiska, ktoré kvôli tomu muselo prerušiť prevádzku. Zasiahnuté boli aj sklady využívané proiránskymi milíciami.

Podľa informácií tajných služieb citovaných Haarecom bolo cieľom náletu v Halabe zabrániť pristátiu konkrétneho iránskeho lietadla, nie vyradiť letisko z prevádzky na dlhší čas.

image

Damask popiera, že zadržiava amerického novinára, ktorý je nezvestný desať rokov. Stratil sa v Sýrii

Sýrske ministerstvo zahraničia označilo izraelské nálety na infraštruktúru v Sýrii za vojnový zločin.

Izrael väčšinou operácie svojej armády v Sýrii nekomentuje alebo sa k nim vyjadruje s oneskorením. Uvádza, že jeho cieľom je zabrániť Iránu vybudovať si v Sýrii vojenské zázemie, a zacieli preto na iránske ciele a na objekty spájané s Hizballáhom.

01 - Modified: 2022-09-08 11:38:12 - Feat.: 1 - Title: ANALÝZA: Komu dôjdu vo vojne zbrane skôr. Rusku, alebo NATO? 02 - Modified: 2022-09-06 07:54:22 - Feat.: 1 - Title: Putin navštívil vojenské cvičenie Vostok 2022 03 - Modified: 2022-08-24 13:07:45 - Feat.: 1 - Title: Z wagnerovcov už len „ovce“? Bojová hodnota obávanej ruskej jednotky klesá, tvrdí bezpečnostný expert 04 - Modified: 2022-08-23 12:48:55 - Feat.: 1 - Title: Lavrov kritizoval pred sýrskym ministrom zahraničia Izrael za útoky v Sýrii
01 - Modified: 2023-03-30 21:52:39 - Feat.: - Title: Izraelský historik a spisovateľ kritizuje Netanjahua za návrh reformy súdnictva 02 - Modified: 2023-03-30 21:30:41 - Feat.: - Title: Podporovatelia justičnej reformy zablokovali diaľnicu v Tel Avive. Vládu podporilo 30-tisíc ľudí 03 - Modified: 2023-03-29 21:10:33 - Feat.: - Title: Sýrsky prezident vymenil niekoľko ministrov, v krajine prudko rastú ceny 04 - Modified: 2023-03-29 21:03:32 - Feat.: - Title: Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justičnej reformy, ktorá vyvolala protesty. Pozývať ho neplánuje 05 - Modified: 2023-03-27 19:25:04 - Feat.: - Title: Do ulíc Jeruzalema vyšili tisíce ľudí. Biden sa neobáva, že protesty v Izraeli prerastú do občianskej vojny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. apríl 2023 02:05