Maďarský premiér Viktor Orbán. FOTO: Reuters
StoryEditor

Europoslanci vyzvali na zastavenie fondov Maďarsku, podľa nich už nie je demokraciou

15.09.2022, 13:36
Autor:
ČTKČTK

Podľa zdrojov agentúry Reuters by komisia už koncom tohto týždňa mohla rozhodnúť, že kvôli obavám z korupcie odoberie Maďarsku časť peňazí z fondov určených na rozvoj chudobnejších regiónov.

Maďarsko už nemožno kvôli trvalému porušovaniu európskych hodnôt zo strany vlády premiéra Viktora Orbána považovať za plnohodnotnú demokraciu, uviedli dnes poslanci Európskeho parlamentu.

V uznesení prijatom výraznou väčšinou hlasov kritizovali podľa nich neúčinný postup inštitúcií Európskej únie. Zákonodarcovia vyzvali Európsku komisiu, aby začala dôsledne uplatňovať pravidlá umožňujúce okrem iného odobrať Budapešti časť úniových peňazí.

Úniové inštitúcie dlhodobo kritizujú prístup Orbánovej vlády k justícii, jej obmedzovanie plurality médií, práv menšín či činnosti mimovládnych organizácií a akademických slobôd. Europarlament už pred viac ako štyrmi rokmi inicioval konanie kvôli porušovaniu európskych hodnôt, to však doteraz neviedlo k výsledkom. Budapešť námietky Bruselu odmieta a Orbán teraz na kritike komisie a európskych hodnôt stavia svoju domácu politickú kampaň.

Europoslanci dnes vyjadrili "hlboké poľutovanie nad tým, že nedostatok rozhodných opatrení EÚ prispieva k rozpadu demokracie, právneho štátu a základných práv v Maďarsku, v dôsledku čoho sa táto krajina podľa príslušných ukazovateľov zmenila na hybridný režim volebnej autokracie".

Vyzvali komisiu, aby v prípade Maďarska prvýkrát využila nové pravidlá, na základe ktorých môže prísť o časť úniových fondov štát, ktorý okrem iného nemá nezávislé vyšetrovacie orgány. Úniová exekutíva by podľa poslancov tiež nemala schvaľovať maďarský plán obnovy, na základe ktorého by krajina mohla čerpať miliardy eur z mimoriadneho fondu EÚ na obnovu po pandémii choroby covid-19.

Podľa zdrojov agentúry Reuters by komisia už koncom tohto týždňa mohla rozhodnúť, že kvôli obavám z korupcie odoberie Maďarsku časť peňazí z fondov určených na rozvoj chudobnejších regiónov.

Budapešť sa oproti tomu v posledných týždňoch začala snažiť o odblokovanie peňazí zo spomínaného mimoriadneho balíka a oznámila, že zriadi protikorupčný orgán a vyjde v ústrety časti požiadaviek komisie. Kvôli obavám z dopadov ekonomickej krízy by sa maďarská vláda chcela dočkať schválenia peňazí ešte tento rok, únioví činitelia však túto možnosť skôr spochybňujú.

01 - Modified: 2023-03-30 09:35:57 - Feat.: - Title: Vo vzťahu Budapešti a Moskvy nastal obrat. Maďarsko sa ocitlo na ruskom zozname nepriateľských krajín 02 - Modified: 2023-03-30 08:37:29 - Feat.: - Title: Môže za to Brusel, vyhovárajú sa Maďari, ktorí z eurofondov postavili chodník v korunách stromov bez stromov 03 - Modified: 2023-03-30 07:23:31 - Feat.: - Title: Maďarsko zavádza novú daň pre ropnú a plynárenskú MOL a upraví ďalšie, za barel odvedie štátu firma menej 04 - Modified: 2023-03-29 20:12:04 - Feat.: - Title: Demokraciu musíme v čase krízy brániť a posilňovať, tvrdí Čaputová. Spomenula hrozby a ruskú agresiu 05 - Modified: 2023-03-29 18:56:56 - Feat.: - Title: Karty sa obracajú - svet sa viac prikláňa k demokracii, povedal Biden. Vyčlenil 690 miliónov na jej podporu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. marec 2023 13:27