Kate a Gerry McCannovci sa zúčastňujú bohoslužby pri príležitosti 11. výročia zmiznutia ich dcéry Madeleine z dovolenkového bytu v Portugalsku. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Rodičia zmiznutej Madeleine McCannovej prehrali spor na Európskom súde pre ľudské práva

20.09.2022, 12:47
Autor:
TASRTASR

Madeleine McCannová mala tri roky, keď v máji 2007 zmizla z izby v portugalskom Algarve, kde jej rodina dovolenkovala. V čase zmiznutia boli jej rodičia na večeri v neďalekej reštaurácii.

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol v utorok v neprospech rodičov nezvestnej trojročnej Britky Madeleine McCannovej. S bývalým portugalským detektívom Goncalom Amaralom sa súdili pre ohováranie. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Amaral pracoval v roku 2007 na vyšetrovaní zmiznutia Madeleine. Neskôr vydal knihu, v ktorej naznačil, že jej rodičia boli zapletení do jej zmiznutia. Gerry McCann a Kate Healyová sa preto s Amaralom súdili za ohováranie.

V roku 2015 rozhodol súd v ich prospech a nariadil Amaralovi vyplatiť im náhradu škody. O dva roky neskôr však tento rozsudok zrušil portugalský najvyšší súd.

McCannovci sa obrátili na európsky súd s tým, že Portugalsko nedodržalo ich právo na spravodlivý proces, na súkromný rodinný život a na slobodu slova. Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že portugalské súdnictvo nezlyhalo pri chránení ich práv, a že ich tvrdenia o prezumpcii neviny sú nepodložené.

"Aj za predpokladu, že povesť žalujúcich bola poškodená, nestalo sa tak v dôsledku argumentov, ktoré predložil autor knihy, ale skôr v dôsledku proti nim vyjadrených podozrení," uvádza európsky súd.

Madeleine McCannová mala tri roky, keď v máji 2007 zmizla z izby v portugalskom Algarve, kde jej rodina dovolenkovala. V čase  zmiznutia boli jej rodičia na večeri v neďalekej reštaurácii. 

V počiatočnej fáze vyšetrovania nenašla portugalská polícia žiadne významné stopy, pričom detektívi upriamili svoju pozornosť predovšetkým na rodičov zmiznutého dievčaťa. Pre nedostatok dôkazov polícia ukončila vyšetrovanie rodičov, pričom uviedla, že v prípade neboli zapletení.

V máji tohto roku oznámila nemecká prokuratúra, ktorá prípad od roku 2020 vyšetruje, že našla nové dôkazy. Hlavným podozrivým sa na ich základe stal odsúdený pedofil a obchodník s drogami. Ten si v súčasnosti odpykáva vo väzení trest za znásilnenie ženy, ktorého sa dopustil v rovnakej oblasti, kde zmizla Madeleine.

01 - Modified: 2023-01-18 08:59:52 - Feat.: - Title: Exšéf SIS Pčolinský neuspel na európskom súde so sťažnosťou o zákonnosti väzby 02 - Modified: 2023-01-17 17:56:06 - Feat.: - Title: Európsky súd pre ľudské práva odsúdil Rusko, že právne žiadnym spôsobom neuznáva homosexuálne páry 03 - Modified: 2023-01-17 11:46:09 - Feat.: - Title: Milióny detí v povodňami postihnutom Pakistane bojujú o život 04 - Modified: 2023-01-16 11:25:54 - Feat.: - Title: Princíp hier 05 - Modified: 2023-01-11 19:54:16 - Feat.: - Title: Ruskí predstavitelia rečnia o vlastenectve, ich deti si užívajú v cudzine. Napriek sankciám na ich rodičov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. január 2023 02:39