Francúzsky prezident Emmanuel Macron. FOTO: Reuters
StoryEditor

Macron v OSN označil Ruskú inváziu na Ukrajinu za návrat do doby imperializmu

20.09.2022, 22:16
Autor:
TASRTASR

Francúzsky prezident vystúpil s prejavom na všeobecnej rozprave v New Yorku len niekoľko hodín po tom, ako proruské úrady avizovali konanie referend o anexii v okupovaných častiach Ukrajiny.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil v utorok ruskú inváziu na Ukrajinu za návrat do doby imperializmu. Macron sa takto vyjadril vo svojom prejave na všeobecnej rozprave Valného zhromaždenia OSN.

"To, čoho sme svedkami od 24. februára, je návrat do doby imperializmu a kolónií. Francúzsko to odmieta a bude sa vytrvalo snažiť o mier," povedal francúzsky prezident na VZ OSN. "Kto je teraz hegemónom, ak nie Rusko?" dodal.

Macron vystúpil s prejavom na všeobecnej rozprave VZ OSN len niekoľko hodín po tom, ako proruské úrady avizovali konanie referend o anexii v okupovaných častiach Ukrajiny. Tento krok odsúdili západné krajiny vrátane Francúzska.

"Tí, ktorí teraz mlčia o tomto novodobom imperializme, alebo sa na ňom tajne spolupodieľajú, prejavujú nový cynizmus, ktorý rúca svetový poriadok, bez ktorého nie je možný mier," povedal Macron.

Európske krajiny aj Spojené štáty uvalili na Rusko za inváziu na Ukrajinu rozsiahle sankcie. Viacero rozvojových krajín sa však pokúša nájsť akúsi strednú cestu a vyjadruje aj obavy z toho, že ukrajinská kríza zatieňuje iné problémy, približuje AFP.  

Referendá o pričlenení sa k Rusku - v termíne od 23. do 27. septembra - ohlásili v utorok menovite predstavitelia samozvaných republík na východe Ukrajiny – Doneckej a Luhanskej, ako aj Ruskom dosadení zástupcovia okupovaných častí Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny.

Na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku sa po dvoch rokoch koronavírusovej pandémie zišlo zhruba 150 lídrov z celého sveta. Tesne pred Macronom vystúpila s prejavom slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, pričom v priebehu prvého dňa rozpravy má svoj prejav predniesť aj nemecký kancelár Olaf Scholz.

01 - Modified: 2022-11-23 14:56:13 - Feat.: - Title: Nemecko v jednej chvíli dávalo prednosť porážke Ukrajiny, tvrdí Johnson 02 - Modified: 2022-11-22 20:23:08 - Feat.: - Title: Poľsko priznalo, že prezident Duda "naletel" ruskému imitátorovi Macrona 03 - Modified: 2022-11-22 20:01:00 - Feat.: - Title: Británia, Francúzsko a Nemecko odsúdili rozširovanie jadrového programu Iránu 04 - Modified: 2022-11-22 05:26:05 - Feat.: - Title: Bolí vás z neho hlava a chutí ako banán. Na kontroverzné víno z Francúzska sa stoja rady 05 - Modified: 2022-11-19 22:46:39 - Feat.: - Title: Snehová burka v štáte New York si vyžiadala dva životy a stovky zásahov. Ľudia však poslúchli varovanie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. november 2022 20:34