Fínsky prezident Sauli Niinisto (vľavo) a generálny tajomník OSN António Guterres (vpravo). FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Fínsko chce "obmedziť alebo zastaviť" vstup do krajiny pre ruských turistov

21.09.2022, 21:03
Autor:
TASRTASR

Z prieskumu fínskeho denníka Ilta-Sanomat zverejneného v stredu vyplýva, že približne 70 percent Fínov chce, aby ich krajina prestala udeľovať Rusom turistické víza.

Fínsko v stredu vyhlásilo, že v súvislosti s prebiehajúcou ofenzívou Moskvy na Ukrajine pripravuje "obmedziť alebo úplne zastaviť" vstup do krajiny pre turistov z Ruska. Správa pochádza z agentúry AFP.

"Toto národné riešenie môže zahŕňať novú legislatívu, ktorá bude prijatá veľmi rýchlo," povedal na tlačovej konferencii fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto.

image

Mobilizácia Rusov šokovala, na hraniciach vznikli obrovské kolóny. Ohrozia protesty Putinov režim?

Fínsko s účinnosťou od septembra drasticky znížilo počet udeľovaných víz pre ruských občanov, a to na desatinu z bežného množstva. Ruskí turisti napriek tomu do Fínska prichádzajú s vízami vydanými niektorou z krajín Európskej únie, vďaka ktorým sa môžu pohybovať v schengenskom priestore.

"Fínsko nechce byť tranzitnou krajinou pre schengenské víza vydané inými krajinami," povedal Haavisto.

image

Pobaltské štáty a Poľsko uzavreli hranice pre ruských turistov

Z prieskumu fínskeho denníka Ilta-Sanomat zverejneného v stredu vyplýva, že približne 70 percent Fínov chce, aby ich krajina prestala udeľovať Rusom turistické víza.

Helsinki volajú po celoeurópskom rozhodnutí čo sa týka limitovania víz pred ruských občanov, avšak šéf fínskej diplomacie poznamenal, že "nie je možné zaručiť, že by sa tak udialo veľmi rýchlo".

image

Estónsko chce zabrániť väčšine Rusov vo vstupe na svoje územie

Pobaltské štáty Litva, Lotyšsko a Estónsko, ktoré hraničia s Ruskom, už sprísnili svoje vízové pravidlá pre Rusov, čím sa Fínsko stalo poslednou susednou krajinou Ruska, kadiaľ môžu prechádzať držitelia schengenských víz.

Fínska pohraničná stráž v stredu uviedla, že situácia na hraniciach sa napriek vyhláseniu Moskvy o čiastočnej mobilizácii "značne nezmenila". Popreli tak informácie, že by sa na fínsko-ruských hraniciach tvorili dlhé rady.

01 - Modified: 2022-09-19 14:28:12 - Feat.: 1 - Title: Pobaltské štáty a Poľsko uzavreli hranice pre ruských turistov 02 - Modified: 2022-09-15 18:18:22 - Feat.: 1 - Title: Vlastníctvo nehnuteľnosti vo Fínsku Rusom nebude stačiť na obdržanie víza, chce prezident 03 - Modified: 2022-09-06 14:26:33 - Feat.: 1 - Title: Víza budú drahšie a čakacia lehota sa predĺži. Rusom sa skomplikuje cestovanie do EÚ 04 - Modified: 2022-09-01 11:52:31 - Feat.: 1 - Title: Kremeľ kritizoval rozhodnutie EÚ o pozastavení zjednodušeného vízového režimu 05 - Modified: 2022-08-31 19:18:07 - Feat.: 1 - Title: Estónsko chce zabrániť väčšine Rusov vo vstupe na svoje územie
01 - Modified: 2025-11-06 21:22:46 - Feat.: - Title: Veľký belasý zmar. Slovan vo Fínsku pohorel, temné spomienky na Kuopio opäť ožili 02 - Modified: 2025-11-03 10:12:21 - Feat.: - Title: VIDEO Severná Kórea v roku 2025. Mladá cestovateľka ukazuje, ako to vyzerá z jednej z naizolovanejších krajín sveta 03 - Modified: 2025-10-16 21:25:57 - Feat.: - Title: Gruzínske ministerstvo vnútra pokutovalo šéfku fínskej diplomacie. Natočila video počas demonštrácie 04 - Modified: 2025-10-16 17:24:02 - Feat.: - Title: V Západných Tatrách spadol muž približne 300 metrov, utrpel polytraumu 05 - Modified: 2025-10-09 20:14:29 - Feat.: - Title: Fínsko budeme chrániť pred Rusmi, povedal Trump. Spochybnil však členstvo Španielska v NATO
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. november 2025 04:03