Izraelský premiér Jair Lapid dnes vyzval na dvojštátne riešenie desaťročia trvajúceho konfliktu Izraela s Palestínčanmi, teda na vytvorenie samostatnej Palestíny.
Zopakoval tiež, že Izrael urobí "čokoľvek", aby zabránil Iránu vo vývoji jadrovej bomby. Lapid sa tak podľa agentúry Reuters vyjadril v prejave na všeobecnej rozprave 77. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.
Palestínsky štát nesmie ohrozovať Izrael
"Dohoda s Palestínčanmi, založená na dvoch štátoch pre dva národy, je správna pre bezpečnosť Izraela, pre izraelskú ekonomiku a pre budúcnosť našich detí," povedal Lapid. Dodal, že akákoľvek dohoda bude podmienená mierovým palestínskym štátom, ktorý nebude ohrozovať Izrael.
Lapidove vyjadrenia o dvojštátnom usporiadaní odrážali augustové vyhlásenie amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý sa prihlásil k tomu, že dlhoročný konflikt ukončí vytvorenie samostatnej Palestíny.
Lapid sa k riešeniu desaťročia trvajúceho konfliktu vyjadril necelých šesť týždňov pred voľbami, ktoré sa budú v Izraeli konať 1. novembra a ktoré by mohli vrátiť k moci bývalého pravicového premiéra Benjamina Netanjahua, dlhoročného odporcu dvojštátneho usporiadania.
Pozadie konfliktu
Izrael obsadil východný Jeruzalem, Západný breh Jordánu a Pásmo Gazy - oblasti, na ktorých Palestínčania usilujú o vytvorenie nezávislého štátu - pri vojne v roku 1967.
Izrael stiahol svojich vojakov a osadníkov z Pásma Gazy v roku 2005, avšak stále udržiava územie pod blokádou s odvolaním sa na obavy o bezpečnosť. Rozhovory sprostredkované Spojenými štátmi, ktorých cieľom bolo vytvorenie palestínskeho štátu na území okupovanom Izraelom, skrachovali v roku 2014.
Proti Iránu s jadrovými zbraňami
Lapid vo svojom prejave opäť odsúdil Irán a vyjadril odhodlanie Izraela zabrániť svojmu dlhoročnému nepriateľovi v získaní jadrovej zbrane. "Jediný spôsob, ako zabrániť Iránu získať jadrovú zbraň, je ukázať vierohodnú vojenskú hrozbu," povedal. "Máme schopnosti a nebojíme sa ich použiť," dodal.
Izrael, o ktorom sa všeobecne domnieva, že má jediné jadrové zbrane na Blízkom východe, považuje Irán za existenčnú hrozbu. Teherán popiera, že by sa snažil vyvinúť jadrovú zbraň.
Lapid tiež v prejave ocenil úsilie blízkovýchodných krajín o normalizáciu vzťahov a spoluprácu s Izraelom. Vyzval moslimské krajiny od Indonézie po Saudskú Arábiu, aby s ním uzavreli mier.