StoryEditor

Blízki Putinovi spojenci kritizujú mobilizáciu, verejne vyjadrili znepokojenie z excesov

25.09.2022, 12:16
Autor:
ČTKČTK

Ukrajinský generálny štáb vo svojej správe píše, že sa ruské velenie na okupovaných ukrajinských územiach snaží obmedziť práva ruských vojakov, ktorí podpísali krátkodobé zmluvy. Rusom v Záporožskej oblasti malo byť oznámené, že doba pobytu v bojovej zóne odteraz závisí od velenia.

Dvaja vysoko postavení ruskí zákonodarcovia dnes reagovali na množstvo sťažností ohľadom čiastočnej mobilizácie, ktorú vyhlásil tento týždeň prezident Vladimir Putin. Predstavitelia, ktorí patria medzi blízkych spojencov šéfa Kremľa, nariadili regionálnym úradníkom, aby sa situáciou zaoberali a urýchlene vyriešili excesy, ktoré vyvolali hnev verejnosti. Uviedla to dnes agentúra Reuters.

Mobilizácia zapríčinila v ruských mestách protesty a mnoho ľudí začalo utekať do susedných štátov, čo spôsobilo dlhé rady na hraniciach. Objavili sa správy, že predvolanie na vojenskú správu dostávajú ľudia bez predchádzajúcej vojenskej skúsenosti. To je v rozpore s tým, čo tvrdil Putin a minister obrany Sergej Šojgu – a to, že mobilizácia sa týka ľudí s určitou vojenskou špecializáciou či bojovou skúsenosťou.

image

Ruská slabina je jednoznačná. Hodnota odvedeného vojaka? Musia to robiť ako Ukrajinci, tvrdí expert

Kritické reakcie

To prinútilo dvoch politikov k tomu, aby verejne vyjadrili svoje znepokojenie. Predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková uviedla, že si je vedomá správ o povolávaní mužov, ktorí by nemali byť spôsobilí na odvod. "Takéto excesy sú úplne neprijateľné. A považujem za úplne správne, že v spoločnosti vyvolávajú ostrú reakciu," uviedla politička na platforme Telegram, kde zároveň vyzvala oblastných gubernátorov, aby zaistili, že čiastočná mobilizácia bude v "plnom súlade s načrtnutými kritériami".

"Ak sa stane chyba, je nevyhnutné ju napraviť," napísal na telegrame predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Zároveň prisľúbil, že úrady budú na odvolanie ľudí reagovať.

Šojgu už skôr uviedol, že mobilizácia sa týka 300-tisíc ľudí. Niektoré nezávislé ruské médiá medzitým napísali, že sa Moskva snaží povolať do zbrane vyše milióna ľudí. Kremeľ túto informáciu poprel, pripomína Reuters. Ruské bezpečnostné zložky podľa ochrancov ľudských práv zatkli už vyše 2000 ľudí, ktorí proti mobilizácii tento týždeň protestovali.

image

Mobilizácia 300-tisíc vojakov bola lož, Putinov dekrét má tajný článok

Obmedzujú práva vojakov

Mobilizáciou sa zaoberajú vo svojich najnovších správach o vývoji ruskej invázie na Ukrajinu aj britské ministerstvo obrany, americký Inštitút pre štúdium vojny ISW a ukrajinský generálny štáb. Ten vo svojej správe píše, že sa ruské velenie na okupovaných ukrajinských územiach snaží obmedziť práva ruských vojakov, ktorí podpísali krátkodobé zmluvy.

"V jednotkách okupantov v Záporožskej oblasti bolo oznámené..., že doba pobytu v bojovej zóne odteraz závisí od rozhodnutia velenia," píše ukrajinský štáb. Čiastočná mobilizácia podľa neho viedla k oneskoreniu dovoleniek a výplat, čo zhoršilo morálku u vojakov.

Britské ministerstvo obrany si všíma výzvy ruského poslanca Alexandra Chinštejna na rozšírenie mobilizácie na ruskú Národnú gardu, zvanú Rosgvardija. Jej jednotky podľa Londýna zohrali dôležitú úlohu v bojovom aj tylovom zabezpečení inváznych síl na Ukrajine a teraz figurujú v hlasovaní, ktoré proruské úrady na okupovaných ukrajinských územiach nazývajú referendami o pripojení k Rusku. Kyjev a Západ tieto plebiscity neuznávajú.

"Tieto sily sú určené na využitie v domácich bezpečnostných rolách a zabezpečenie kontinuity Putinovho režimu. Na intenzívne boje, ktoré na Ukrajine zažili, boli obzvlášť zle pripravené," domnieva sa britské ministerstvo obrany. "S požiadavkou potlačiť rastúci domáci disent v Rusku a aj operačné úlohy na Ukrajine je Rosgvardia veľmi pravdepodobne pod zvláštnym tlakom," dodalo ministerstvo. Podľa neho je možné, že úrady mobilizáciu využijú aj na posilnenie Rosgvardije.

image

Do Gruzínska prišli už státisíce utekajúcich Rusov, časť krajiny má strach. Niektoré bary im zakazujú vstup

Úradníci pod tlakom

ISW sa zaoberá škandálmi okolo správ o mobilizácii ruských občanov, ktorí nie sú spôsobilí vojenskej služby. Analytici inštitútu vidia možnú príčinu problému v tom, že úrady poverené povolaním ľudí do vojenskej služby sa snažia zaistiť skôr početné stavy než bojovú kvalitu personálu.

"Miestni vojenskí komisári plnia mobilizačné rozkazy spôsobom, ktorý naznačuje možný rozpor medzi pokynmi ruského ministra obrany Sergeja Šojgua pre čiastočnú mobilizáciu a požiadavkami ruského prezidenta Vladimira Putina na rýchlosť," píše ISW. Správy o chaotickej distribúcii predvolaní na vojenskú správu podľa neho naznačujú, že úradníci cítia značný tlak na čo najrýchlejšie vykonanie mobilizácie.

01 - Modified: 2022-09-23 17:47:44 - Feat.: 1 - Title: Michel: Kremeľ mobilizuje proti imaginárnemu nepriateľovi. Absolútne nikto v EÚ s ním nechcel konflikt 02 - Modified: 2022-10-06 09:06:26 - Feat.: 1 - Title: Financial Times: Kocky zúfalstva Vladimira Putina sú hodené 03 - Modified: 2022-09-23 07:28:50 - Feat.: 1 - Title: Nastal v ruskej spoločnosti zlom? Putin sa pustil do najväčšieho politického hazardu svojej kariéry 04 - Modified: 2022-09-22 22:17:29 - Feat.: 1 - Title: Putin blufuje, Západ musí pohroziť jadrovou odvetou, myslí si ruský analytik 05 - Modified: 2022-09-22 22:00:44 - Feat.: 1 - Title: Valášek pre HN: Mobilizácia mení situáciu. Prebúdza ľudí, ktorí nechcú mať s vojnou nič spoločného
01 - Modified: 2022-12-01 22:41:12 - Feat.: - Title: Tri diplomatické misie Ukrajiny dostali výhražné listy. Útočia na veľvyslanectvá, lebo sa nás boja, tvrdí Kyjev 02 - Modified: 2022-12-01 22:22:35 - Feat.: - Title: Ukrajina pracuje na náboženskej nezávislosti od Ruska, vyhlásil Zelenskyj. Zasadala aj bezpečnostná rada 03 - Modified: 2022-12-01 21:48:38 - Feat.: - Title: Stoltenberg: Je priskoro rozhodnúť, či vyhovieť Varšave a Patrioty dať Ukrajine 04 - Modified: 2022-12-01 21:05:19 - Feat.: - Title: Szijjártó na zasadnutí OBSE: Na Ukrajine treba dosiahnuť mier čo najskôr 05 - Modified: 2022-12-01 20:32:00 - Feat.: - Title: HN24 Litva vyhosťuje ruského diplomata, krajinu musí opustiť do piatich dní
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. december 2022 02:56