Britská premiérka Liz Trussová. FOTO: Reuters
StoryEditor

Trussová zrejme plánuje z ekonomických dôvodov upraviť britský vízový systém

25.09.2022, 16:07
Autor:
TASRTASR

Na otázku o uvoľnení imigračných zákonov odpovedal v nedeľu pre BBC aj britský minister financií Kwasi Kwarteng: "Nie je to o uvoľňovaní pravidiel... migráciu musíme riadiť takým spôsobom, ktorý pre Britániu funguje," uviedol Kwarteng.

Britská premiérka Liz Trussová pravdepodobne zaháji rozsiahlu revíziu britského vízového systému v snahe vyriešiť problémy spojené s nedostatkom pracovnej sily v kľúčových odvetviach krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters podľa nedeľnej správy britského denníka The Financial Times (FT).

Nová britská premiérka sa zrejme postaví proti členom vládneho kabinetu, ktorí vyjadrili antiimigračný postoj, aby mohla vykonať zmeny v zozname, ktorý povoľuje určitým priemyselným odvetviam obsadzovať niektoré pozície ľuďmi zo zámoria.

V rámci revízie pritom možno príde i k uvoľneniu podmienok týkajúcich sa ovládania anglického jazyka v niektorých ekonomických odvetviach, aby do Británie mohlo prísť viac zahraničných pracovníkov, uvádza FT s odolávaním sa na zdroj z kancelárie britskej premiérky.

Na otázku o uvoľnení imigračných zákonov odpovedal v nedeľu pre BBC aj britský minister financií Kwasi Kwarteng: "Nie je to o uvoľňovaní pravidiel... migráciu musíme riadiť takým spôsobom, ktorý pre Britániu funguje," uviedol Kwarteng.

Na otázku, či bude rozšírený zoznam ľudí, ktorí môžu prísť do Británie, Kwarteng odpovedal, že o tom bude v nasledujúcich týždňoch informovať britské ministerstvo vnútra.

FT okrem toho uvádza, že britská vláda plánuje zrušiť aj obmedzenia týkajúce sa počtu sezónnych pracovníkov v poľnohospodárstve.        

Trussová, ktorá sa stala premiérkou začiatkom septembra len niekoľko dní pred smrťou britskej kráľovnej Alžbety II., mala zatiaľ len málo príležitostí na objasnenie svojej vízie o Británii. Počas tohtotýždňovej návštevy New Yorku, kde sa zúčastnila na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, však povedala, že je pripravená v rámci snáh o stimuláciu ekonomického rastu prijímať aj nepopulárne rozhodnutia.

01 - Modified: 2023-01-30 10:46:34 - Feat.: - Title: Johnson tvrdí, že Putin mu pred inváziou na Ukrajinu pohrozil raketovým úderom 02 - Modified: 2023-01-30 09:20:34 - Feat.: - Title: Do Británie dorazili Ukrajinci, ktorí absolvujú výcvik na tanky Challenger 03 - Modified: 2023-01-29 09:56:05 - Feat.: - Title: Rishi Sunak odvolal z vlády predsedu Konzervatívnej strany. Mal vážne porušiť ministerský kódex 04 - Modified: 2023-01-27 09:29:06 - Feat.: - Title: Moskva môže o postupe svojich vojakov na Ukrajine šíriť dezinformácie, upozorňuje britský rezort obrany 05 - Modified: 2023-01-27 08:29:28 - Feat.: - Title: Mesačne zarába desaťtisíce, teraz chce pomáhať sociálne slabším. Hviezda OnlyFans poskytne lacné ubytko
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. január 2023 14:00