Britská premiérka Liz Trussová. FOTO: Reuters
StoryEditor

Trussová zrejme plánuje z ekonomických dôvodov upraviť britský vízový systém

25.09.2022, 16:07
Autor:
TASRTASR

Na otázku o uvoľnení imigračných zákonov odpovedal v nedeľu pre BBC aj britský minister financií Kwasi Kwarteng: "Nie je to o uvoľňovaní pravidiel... migráciu musíme riadiť takým spôsobom, ktorý pre Britániu funguje," uviedol Kwarteng.

Britská premiérka Liz Trussová pravdepodobne zaháji rozsiahlu revíziu britského vízového systému v snahe vyriešiť problémy spojené s nedostatkom pracovnej sily v kľúčových odvetviach krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters podľa nedeľnej správy britského denníka The Financial Times (FT).

Nová britská premiérka sa zrejme postaví proti členom vládneho kabinetu, ktorí vyjadrili antiimigračný postoj, aby mohla vykonať zmeny v zozname, ktorý povoľuje určitým priemyselným odvetviam obsadzovať niektoré pozície ľuďmi zo zámoria.

V rámci revízie pritom možno príde i k uvoľneniu podmienok týkajúcich sa ovládania anglického jazyka v niektorých ekonomických odvetviach, aby do Británie mohlo prísť viac zahraničných pracovníkov, uvádza FT s odolávaním sa na zdroj z kancelárie britskej premiérky.

Na otázku o uvoľnení imigračných zákonov odpovedal v nedeľu pre BBC aj britský minister financií Kwasi Kwarteng: "Nie je to o uvoľňovaní pravidiel... migráciu musíme riadiť takým spôsobom, ktorý pre Britániu funguje," uviedol Kwarteng.

Na otázku, či bude rozšírený zoznam ľudí, ktorí môžu prísť do Británie, Kwarteng odpovedal, že o tom bude v nasledujúcich týždňoch informovať britské ministerstvo vnútra.

FT okrem toho uvádza, že britská vláda plánuje zrušiť aj obmedzenia týkajúce sa počtu sezónnych pracovníkov v poľnohospodárstve.        

Trussová, ktorá sa stala premiérkou začiatkom septembra len niekoľko dní pred smrťou britskej kráľovnej Alžbety II., mala zatiaľ len málo príležitostí na objasnenie svojej vízie o Británii. Počas tohtotýždňovej návštevy New Yorku, kde sa zúčastnila na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, však povedala, že je pripravená v rámci snáh o stimuláciu ekonomického rastu prijímať aj nepopulárne rozhodnutia.

01 - Modified: 2024-05-26 08:37:40 - Feat.: - Title: Boj o dno oceánu. Čína a Rusko cielia na podmorské káble, Západ hľadá odpoveď 02 - Modified: 2024-05-25 20:33:07 - Feat.: - Title: V Británii sa zrútilo historické stíhacie lietadlo Spitfire. Pilot pád neprežil 03 - Modified: 2024-05-24 17:43:32 - Feat.: - Title: V Británii pokračuje predvolebná kampaň, 119 poslancov nebude obhajovať mandát 04 - Modified: 2024-05-24 08:29:12 - Feat.: - Title: Bývalý šéf labouristov bude vo voľbách do britského parlamentu kandidovať ako nezávislý 05 - Modified: 2024-05-23 18:25:07 - Feat.: - Title: Londýnsky súd obvinil 64-ročného Brita zo špionáže pre Rusko
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. máj 2024 18:18