Slovensko, Maďarsko, Poľsko a Česko sa chcú angažovať pri oprave ukrajinskej techniky či pri ošetrovaní zranených vojakov z Ukrajiny.
Po dnešnom stretnutí s kolegami z krajín Vyšehradskej štvorky to novinárom povedal minister obrany Jaroslav Naď, podľa ktorého spomínané stredoeurópske krajiny podporujú Ukrajinu čeliacu ruskej vojenskej invázii.
Jeho česká rezortná kolegyňa Jana Černochová dodala, že krajiny V4 by sa mohli zapojiť tiež do odmínovania Ukrajiny.
Vieme, kto je agresor a kto je obeť
"Všetky štyri krajiny sa zhodujú v tom, že chcú podporiť Ukrajinu proti ruskej agresii Územia celistvosť Ukrajiny je spoločným záujmom visegrádskej štvorky. Všetci vieme, kto je agresor a kto je obeť," uviedol Naď. Dodal, že Slovensko bude podporovať ďalšie sankcie proti Rusku.
"Chceli by sme sa ako V4 v skorej budúcnosti zamerať na odmínovanie ukrajinského územia," povedala Černochová. Pripomenula, že Česko tieto práce vykonávalo v bývalej Juhoslávii.
Maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky sa v súvislosti s konfliktom na Ukrajine vyslovil proti ruskej agresii a povedal, že dôležité je brániť územnú celistvosť Ukrajiny.
Maďarsko na rozdiel od zvyšnej trojice krajín V4 skôr odmietlo, aby cez maďarské územie prúdili na Ukrajinu dodávky zbraní zo Západu. Maďarský premiér Viktor Orbán sa zase nechal počuť, že protiruské sankcie sa obrátili proti Európe.
"Sankcie sú dobré len v prípade, že sťažujú život viac agresorovi ako krajinám, ktoré sankcie prijali," poznamenal maďarský minister obrany. Dodal, že Budapešť sa zameriava na humanitárnu pomoc Ukrajine.
Česko, Poľsko aj Slovensko sú podľa svojich zástupcov pripravené vyčleniť ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine. Černochová povedala, že Česko má v tejto oblasti kapacitu a pomoc poskytovať bude.
Plány so slovenskými migami
Naď zopakoval, že Bratislava je pripravená odovzdať Ukrajine desiatku svojich stíhačiek MiG-29 zo sovietskej éry, ak za ne dostane zodpovedajúcu náhradu. Slovensko po ruskej invázii na Ukrajine predčasne ukončilo prevádzku migov, ochranu jeho neba od septembra prevzalo Česko a Poľsko.
Zástupcovia spomínaných štyroch stredoeurópskych krajín podporili spoluprácu v rámci V4 a hľadanie spoločných tém. "Ja som podporovateľkou V4. Ak nebudeme hľadať veci, ktoré nás rozdeľujú, ale ktoré nás spájajú, tak V4 muža byť fungujúci formát aj v súčasnom svete, "povedala Černochová.
Ministri na stretnutí v stredoslovenskej Banskej Štiavnici hovorili tiež o hybridných hrozbách z Ruska, ktorým región strednej Európy podľa Nade čelí. Témou rokovania bolo aj bojové zoskupenie V4, ktoré bude v pohotovosti v prvom polroku budúceho roka.