Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Rusko porušuje medzinárodné právo, povedal Zelenskyj Bezpečnostnej rade OSN

27.09.2022, 22:20
Autor:
ČTKČTK

OSN prejav naživo prenášala na svojich stránkach. Volodymyr Zelenskyj spomenul podľa neho päť hlavných dôkazov o ruskom porušovaní medzinárodného práva.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes nečakane prehovoril cez videospojenie k Bezpečnostnej rade OSN. Rusko porušuje medzinárodné právo, prehlbuje konflikt a je len otázkou času, kedy Moskva zničí poslednú fungujúcu medzinárodnú inštitúciu, povedal Zelenskyj s odkazom na zhromaždenie, ku ktorému hovoril.

OSN prejav naživo prenášala na svojich stránkach. Zelenskyj spomenul podľa neho päť hlavných dôkazov o ruskom porušovaní medzinárodného práva.

Patrí medzi ne ignorovanie správ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) o dianí v Záporožskej jadrovej elektrárni a "jadrové vydieranie", povedal Zelenskyj s odkazom na nedávne výroky ruských predstaviteľov, že Moskva je pripravená použiť všetky dostupné zbrane.

"Pred týždňom som predstavil plán na dosiahnutie zmieru, pričom Moskva reagovala mobilizáciou, ktorá sa navyše sústreďuje na odľahlé oblasti alebo Krym," uviedol prezident.

Štvrtým dôkazom sú podľa neho "takzvané referendá" o pripojení ovládaných území k Rusku. "Ľudia musia vypĺňať papiere so zbraňou pri hlave," povedal o medzinárodne neuznávanom hlasovaní, ktoré sa dnes skončilo v Ruskom ovládaných častiach Ukrajiny.

Posledným a najviditeľnejším dôkazom je snaha o pripojenie okupovaných území k Rusku a mobilizáciu tamojších obyvateľov, ktorých chce Moskva poslať bojovať proti ich vlasti, Ukrajine, dodal Zelenskyj.

Bezprostredne pred Zelenského prejavom námestník generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti na zasadnutí Bezpečnostnej rady zopakoval, že OSN podporuje "územnú celistvosť Ukrajiny" v rámci jej "uznaných hraníc", uviedla AFP.

01 - Modified: 2022-12-04 17:04:45 - Feat.: - Title: Boje na Ukrajine prebiehajú v zníženom tempe. Bude to pokračovať aj v ďalších mesiacoch, znie z USA 02 - Modified: 2022-12-04 11:26:55 - Feat.: - Title: Podpora vojny u ruskej verejnosti klesá. Moskva zrejme nedosiahne veľké úspechy, uvádzajú Briti 03 - Modified: 2022-12-04 08:00:00 - Feat.: - Title: Hovoria jej ukrajinská Atlantída. Stalin uprednostnil ekonomiku pred ľudskými životmi 04 - Modified: 2022-12-04 07:14:56 - Feat.: - Title: Bahno zamŕza, Ukrajine príchod zimy pomôže. Kyjev zosilňuje útoky v Luhanskej oblasti, znie z USA 05 - Modified: 2022-12-04 06:47:51 - Feat.: - Title: Rusko v okupovanej časti Ukrajiny zožalo pšenicu za miliardu dolárov, tvrdí NASA
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. december 2022 19:39