Predsedníčka komisie EÚ Ursula von der Leyenová. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Von der Leyenová predstavila plán nových sankcií proti Rusku. Dláždi cestu pre zastropovanie ceny ropy

28.09.2022, 16:26
28.09.2022, 16:55
Autor:
ČTKČTK

EÚ prípravou nových sankcií reaguje na ruskú mobilizáciu aj na hlasovanie o pripojení okupovaných ukrajinských území k Rusku.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predstavila plán nového balíka protiruských sankcií, ktorého cieľom je okrem iného vytvoriť "právny základ" pre globálne zastropovanie ceny ruskej ropy.

Okrem tohto kroku únijná exekutíva navrhuje rozšírenie sankčného zoznamu s jednotlivcami a spoločnosťami a ďalšie "široké" obmedzenia obchodu s Ruskom, ktoré mieria proti dovozu ruských výrobkov aj vývozu niektorých technologických produktov alebo chemikálií.

"Tento strop na cenu ropy pomôže na jednu stranu obmedziť ruské príjmy, na druhej strane zachová na globálnom trhu stabilitu," vyhlásila von der Leyenová. "Dnes v tomto balíku pripravujeme právny základ pre tento strop na cenu ropy," pokračovala.

Postup Európskej komisie nadväzuje na plán ohlásený v lete skupinou vyspelých ekonomík G7, ktorá si vytýčila cieľ od 5. decembra zaviesť globálne maximum na cenu ruskej ropy.

Detaily mechanizmu zatiaľ nie sú jasné, avšak predpokladá sa, že jeho jadrom by bol zákaz prepravovať či poisťovať dodávky ruskej ropy predávanej za cenu nad stanovenou hranicou.

Plán vychádza z predpokladu, že systém bude výhodný aj pre krajiny ako je Čína, zatiaľ čo Rusko bude stále finančne motivovanú ropu na trh dodávať.

Európska únia prípravou nových sankcií reaguje na mobilizáciu vyhlásenú minulý týždeň prezidentom Vladimirom Putinom aj na hlasovanie o pripojení k Rusku narýchlo usporiadané v Moskvou okupovaných častiach Ukrajiny a v samozvaných proruských útvaroch na východe krajiny.

"Sme odhodlaní donútiť Kremeľ zaplatiť za túto novú eskaláciu," povedala dnes predsedníčka Európskej komisie. Nové reštrikcie v obchode podľa nej môžu Moskvu pripraviť o ďalšie miliardy eur a dotkli by sa sektorov spojených s "ruským vojenským komplexom".

Či sa plán týka aj dovozu ruských diamantov, o ktorého zákaze sa v posledných dňoch špekulovalo, nebolo hneď jasné.

01 - Modified: 2025-12-05 20:46:51 - Feat.: - Title: Putin a americký vyslanec Witkoff si navzájom rozumejú, povedal zahraničnopolitický poradca Kremľa 02 - Modified: 2025-12-05 18:49:17 - Feat.: - Title: Ukrajinský dron udrel v metropole Čečenska. Zasiahol úrad vedľa tajnej služby FSB, hlási Kadyrov 03 - Modified: 2025-12-05 16:37:05 - Feat.: - Title: Na stole je plán na ukončenie vojny. Ukrajinská delegácia opäť rokuje s Američanmi na Floride 04 - Modified: 2025-12-05 14:52:55 - Feat.: - Title: Okamih pravdy: Európa tlačí na Belgicko. Rusi sa na boji o svoje zmrazené miliardy skvele bavia 05 - Modified: 2025-12-05 12:58:10 - Feat.: - Title: Európa je v civilizačnom rozklade. Okrem vojny ju ničí aj migrácia, tvrdí Trumpova bezpečnostná správa
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. december 2025 02:14