Búrka Ian dorazila k pobrežiu Južnej Karolíny ako hurikán prvého stupňa z piatich s rýchlosťou vetra 136 kilometrov za hodinu. Bez prúdu je v súčasnosti podľa monitorovacieho serveru PowerOutage vyše 180-tisíc odberateľov.
Prezident Joe Biden vyhlásil dnes na žiadosť guvernéra Henryho McMastera v Južnej Karolíne stav núdze. Na rozdiel od Floridy, kde Ian udrel výrazne väčšou silou, úrady v Južnej Karolíne nevydali plošné nariadenie na evakuáciu. Domovy však opustili ľudia v najviac rizikových záplavových oblastiach.
Hurikán Ian zasiahol Južnú Karolínu blízko miest Georgetown a Charleston. Pre Charleston predstavuje vysokú hrozbu, keďže podľa odbornej správy z roku 2020 je 90 percent tamojších obytných nehnuteľností "zraniteľných" voči povodniam, uviedla stanica ABC.
Búrka so sebou okrem vetra nesie aj prívalové dažde a búrlivý oceánsky príliv. Hladina mora sa v najviac zasiahnutých oblastiach môže zdvihnúť až o dva metre. V miestach ďalej od stredu hurikánu je tiež riziko vzniku tornád.
"Škody boli zatiaľ malé, máme nejaké spadané stromy a miestne záplavy. Čakáme, že budú narastať," povedal na tlačovej konferencii okolo 19-tej hodiny nášho času riaditeľ divízie krízového riadenia pre Južnú Karolínu Kim Stenson.
"Podmienky sú také, že ohrozujú na živote. Zatiaľ však nemáme žiadne správy o obetiach," povedal guvernér Mcmaster.
Vo štvrtok udrel Ian na Floride silou hurikánu štvrtého stupňa a spôsobil značné materiálne škody. Tamojší guvernér Ron DeSantis označil niektoré mestá za zdevastované. Počet úmrtí príčinou búrky na Floride je zatiaľ nejasný; úrady hovoria o 21 ľudských obetiach a najmenej 20 ďalších, ktoré s búrkou súvisia.
Biden dnes uviedol, že na Floride "bolo pripravené najväčšie množstvo záchranného personálu v nedávnej histórii".
Hurikán Ian sa teraz posúva rýchlosťou asi 22 kilometrov za hodinu severným smerom naprieč Južnou Karolínou k Severnej Karolíne.