Európsky parlament dnes v uznesení vyzval na zriadenie osobitného medzinárodného tribunálu, ktorý by súdil ruského prezidenta Vladimira Putina a ďalších predstaviteľov za zločin agresie proti Ukrajine.
Europoslanci sa tak pripojili k nedávnym výzvam niektorých európskych politikov vrátane šéfa českej diplomacie Jána Lipavského. V rezolúcii ďalej volajú po vystupňovaní vojenskej pomoci napadnutej krajine či po sprísnení protiruských sankcií, okrem iného v bankovom sektore.
Trestný čin agresie na Ukrajine
Európsky parlament už v máji podporil zriadenie špeciálneho súdu na stíhanie vojnových zločinov spáchaných na Ukrajine, ktoré spoločne s ukrajinskými úradmi vyšetrujú zástupcovia viacerých ďalších krajín a Medzinárodného trestného súdu.
Teraz EP žiada vznik "medzinárodného trestného tribunálu ad hoc, ktorý by sa zaoberal trestným činom agresie na Ukrajine". Pred týmto súdom by podľa EP mali okrem Putina stáť všetci ruskí predstavitelia zodpovední za "zosnovanie, začatie a vedenie vojny na Ukrajine".
Nová rezolúcia nadväzuje na iniciatívu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý minulý mesiac zriadil pracovnú skupinu s cieľom zabezpečiť vyšetrovanie "zločinu agresie proti Ukrajine" a pripraviť pôdu pre vznik špeciálneho tribunálu.
Myšlienku zároveň podporil český minister zahraničia Lipavský, ktorý sa o veci zmienil v prejave na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN.
Europoslanci sa k týmto hlasom pripojili v reakcii na mobilizáciu vyhlásenú v septembri ruským prezidentom a na snahu Moskvy prisvojiť si štyri oblasti na juhu a východe Ukrajiny. EP ruskú eskaláciu ťaženia proti Ukrajine odsúdil a vyzval na zvýšené úsilie Európskej únie podporiť Kyjev. Za príslušné uznesenie na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu hlasovalo 504 poslancov parlamentu, proti bolo 26.
Ďalší balík sankcií
Krajiny EÚ aj ďalší spojenci Ukrajiny by mali "výrazne zvýšiť svoju vojenskú pomoc", myslia si europoslanci. Navrhujú v tomto smere zvážiť podporu Kyjeva na základe dohody o pôžičke či prenájme.
Pokiaľ ide o protiruské sankcie, EP žiada odstrihnutie viacerých ďalších ruských bánk vrátane Gazprombank alebo Alfa Bank od medzinárodného platobného systému SWIFT. Tiež volá po zákaze dovozu niektorých kovov z Ruska, ako aj opracovaných diamantov.
Výzva prišla v deň, keď členské štáty EÚ potvrdili ďalšie sprísnenie sankčného režimu, ktoré je označované ako ôsmy sankčný balík od februárovej invázie na Ukrajinu. Zahŕňa dohodu o obmedzení cien ruskej ropy či rozšírení zákazu dovozu ocele.
Kvôli výhradám niektorých štátov však boli plánované postihy počas rokovaní v rôznych ohľadoch zmiernené, okrem iného na sankčný zoznam nakoniec nebola pridaná ruská štátna firma Alrosa, ktorá je najväčším producentom surových diamantov na svete.