Ukrajinská Záporožská jadrová elektráreň, ktorú okupujú ruské sily, v sobotu ráno v dôsledku ostreľovania znova prišla o napojenie na vonkajší zdroj energie. Oznámil to ukrajinský štátny podnik Enerhoatom. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.
Enerhoatom pripísal zodpovednosť za ostreľovanie Rusku. Dodal, že závodu teraz elektrinu pre vlastné potreby dodávajú záložné naftové generátory.
"Dieselové generátory sa spustili automaticky. Dostupné zásoby nafty pre ich prevádzku v tomto režime budú postačovať na desať dní," uviedla spoločnosť.
Grossi nalieha na zriadenie ochrannej zóny
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu MAAE, dozorný orgán OSN, v reakcii na správy znovu vyzvala na vytvorenie ochrannej zóny okolo tejto elektrárne na Ukrajine a odsúdila nočné ostreľovanie jej elektrického vedenia ako "príšerne nezodpovedné". Informoval o tom portál britského denníka Guardian.
Ostreľovanie pretrhlo elektrické vedenie, ktoré zásobuje elektrinou chladiace systémy ukrajinskej jadrovej elektrárne, okupovanej ruskými vojakmi, uviedol portál s odvolaním sa na tlačovú agentúru Reuters.
"Obnovenie ostreľovania, ktoré zasiahlo vonkajší zdroj napájania elektrinou, je príšerne nezodpovedné," varoval šéf MAAE Rafael Grossi a potvrdil, že Záporožská jadrová elektráreň je teraz závislá od záložných naftových generátorov.
Agentúra informovala, že jej šéf Grossi čoskoro navštívi Rusko a Ukrajinu a bude tam diskutovať o zriadení ochrannej zóny.
Najväčšia elektráreň svojho druhu v Európe
Táto elektráreň na juhu Ukrajiny je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Závod od marca okupujú ruské sily, stále tam však pracuje ukrajinský personál.
Elektráreň sa nachádza v blízkosti frontovej línie a opakovane sa stala terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňovali Rusko a Ukrajina. To vyvolalo obavy z možnej jadrovej katastrofy.
Ukrajinský minister životného prostredia Ruslan Strilec v piatkovom rozhovore pre agentúru AP uviedol, že prípadná nehoda v Záporožskej jadrovej elektrárni by mohla spôsobiť únik desaťnásobne vyššieho množstva rádioaktivity, než uniklo pred 36 rokmi v Černobyli.