Dnešné masívne ruské raketové útoky na ukrajinské mestá sa odohrali len dva dni po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin poveril velením inváznych síl generála Sergeja Surovikina, ktorý má povesť nemilosrdného muža, ktorý neberie ohľad na ľudské životy.
Na túto časovú postupnosť upozornili niektoré médiá ako server Politico alebo agentúra AP. Surovikin si pre tvrdý prístup k vedeniu vojny vyslúžil prezývku "generál Armagedon", píše list The Guardian.
Surový veliteľ
"Nie som prekvapený tým, čo sa dnes ráno stalo v Kyjeve. Surovikin je absolútne bezohľadný, neberie ohľad na ľudské životy," cituje The Guardian nemenovaného bývalého činiteľa ruského ministerstva obrany, ktorý so Surovikinom spolupracoval. "Obávam sa, že jeho ruky budú cielene pokryté ukrajinskou krvou," dodal tento zdroj.
Päťdesiatpäťročný ruský generál je podľa webu Politico spájaný napríklad s násilným potlačením nepokojov v roku 1990 v tadžikistaneckej metropole Dušanbe. V roku 1991 na seba upozornil počas pokusu o štátny prevrat vo vtedajšom Sovietskom zväze, ktorý zosnovali konzervatívni komunisti.
Surovikin velil divízii, ktorá prešla barikádami postavenými prodemokratickými demonštrantmi, píše The Guardian. Pri strete vtedy zomreli traja ľudia.
Neskôr sa zúčastnil druhej rusko-čečenskej vojny. Najviac známy je však v súvislosti so svojím velením ruským silám v Sýrii, kde Moskva zasahovala, aby podporila režim diktátora Bašára Asada. Podľa AP tam Surovikin dohliadal na bombardovanie, ktoré zničilo veľkú časť sýrskeho mesta Halab (Aleppo).
Mimovládna organizácia Human Rights Watch ho zaradila na zoznam veliteľov, "ktorí môžu niesť veliteľskú zodpovednosť" za porušovanie ľudských práv počas ofenzívy v sýrskej provincii Idlib v rokoch 2019 až 2020, keď sýrske a ruské sily podnikli desiatky leteckých a pozemných útokov na civilné ciele a infraštruktúru, pričom zasahovali domy, školy, zdravotnícke zariadenia a trhy.
Zmeny na čele armády
Dnes ráno Surovikin oprášil agresívnu sýrsku príručku a vykonal sériu raketových útokov na civilné ciele na Ukrajine, keď Rusi zasiahli napríklad kyjevskú križovatku popri univerzite alebo detské ihrisko v parku, píše The Guardian.
Podobne označuje dnešné bombardovanie Politico, podľa ktorého však ruské útoky na Kyjev, Ľvov, Dnipre a viacero ďalších ukrajinských miest nie sú príliš prekvapujúce vzhľadom na vymenovanie Surovikina do čela inváznych síl. Putin tým podľa neho naznačil ochotu prejsť k čoraz brutálnejšej taktike.
Podľa odborníkov bude Surovikinovou hlavnou úlohou na Ukrajine vyriešiť štrukturálne problémy, s ktorými zápasí ruská armáda, ktorá čelí tvrdej ukrajinskej protiofenzíve.
"Je veľmi krutý, ale zároveň schopný veliteľ," povedal podľa The Guardian Gleb Irisov, bývalý poručík letectva, ktorý so Surovikinom pracoval do roku 2020. "Nebude však schopný vyriešiť všetky problémy. Rusko má nedostatok zbraní a ľudských zdrojov," dodal a poukázal na predchádzajúce zmeny vo velení, ktoré ruskej armáde nijako zvlášť nepomohli.
Zásadnú zmenu v ruskom ťažení tento generál, ktorý doteraz pôsobil ako veliteľ Južného vojenského okruhu a veliteľ ruských vzdušných a kozmických síl, pravdepodobne neprinesie ani podľa Sidhartha Kaushala z britského think-tanku Royal United Services Institute.
"Jeho kariéra je poznačená obvineniami z korupcie i brutality," povedal agentúre AP Kaushal. "Takže to môže byť určitý náhľad na to, ako k tomu bude pristupovať. Ale na druhej strane: Ruský prístup už bol celkom brutálny, "dodal.