V Iráne sa aj dnes konajú na rôznych miestach protesty proti tamojšiemu autoritárskemu režimu, ktoré trvajú už mesiac a ktoré zažehla smrť mladého dievčaťa zatknutého mravnostnou políciou. Iránski aktivisti na dnes zvolali cez sociálne siete demonštrácie pod heslom Začiatok konca.
Iránska vláda proti účastníkom manifestácií brutálne zasahuje, čo si vyžiadalo podľa mimovládnych organizácií na dve stovky obetí, vrátane príslušníkov bezpečnostných zložiek. Európska únia kvôli tomu zvažuje voči Teheránu sankcie, iránsky minister zahraničia jej odkázal, aby nebola pokrytecká a volila "realistický prístup". Zásahy voči demonštrantom označil za "absolútne legitímne", uviedla dnes agentúra DPA.
"Odporúčame Európanom, aby sa na tento problém pozerali realisticky," povedal podľa agentúry AFP v piatok v telefonáte šéfovi únijnej diplomacie Josepu Borrellovi iránsky minister zahraničia Hosajn Amírabdolláhján. Borrellovi tiež podľa dnešného oznámenia Teheránu povedal, že Irán nie je krajinou "nežných, ani farebných revolúcií" a že je "kotvou stability v regióne".
"Kto by uveril, že smrť jedného dievčaťa bude pre Západ taká dôležitá?," vyhlásil šéf iránskej diplomacie pri inej príležitosti. "Prečo sa teda nezaujímajú tiež o stovky tisíc mučeníkov a mŕtvych v Iraku, Afganistane, Sýrii a Libanone," dodal.
Borrell v piatok na twitteri vyzval iránsky režim, aby okamžite prestal s represiami voči demonštrantom a prepustil tých, ktorí boli v súvislosti s protestmi zadržaní. Dodal, že tamojšia vláda tiež musí zabezpečiť prístup k internetu a k informáciám.
Štáty Európskej únie by mali sankcie voči Iránu kvôli potláčaniu terajších protestov preberať v pondelok na zasadnutí ministrov zahraničia v Luxemburgu. Niektoré krajiny, napríklad Británia, USA či Kanada už zaviedli sankcie voči iránskej mravnostnej polícii.
Ľudia v Iráne protestujú od polovice septembra, keď zomrela 22-ročná Iránka kurdského pôvodu Mahsá Amínová. Tá bola zadržaná údajne kvôli tomu, že mala príliš voľne nasadený hidžáb - šatok, ktorým si má žena v moslimskej spoločnosti zakrývať vlasy, krk a dekolt a ktorý musia ženy v Iráne od islamskej revolúcie z roku 1979 nosiť na verejnosti. Podľa polície utrpela infarkt, podľa jej rodiny a ďalších zdrojov zomrela na následky policajnej brutality.