Liz Trussová. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Trussová neodstúpi, za chyby sa však ospravedlňuje: Postupovali sme príliš rýchlo a zašli priďaleko, tvrdí

18.10.2022, 11:23
Autor:
TASRTASR

Liz Trussová v reakcii na dôsledky svojich opatrení priznala, že vzniknutá situácia je pre rodiny v krajine "veľmi zložitá", a sľúbila, urobí všetko, čo jej v jej silách, s cieľom pomôcť im.

Britská premiérka Liz Trussová sa v pondelok ospravedlnila za chyby vo svojom programe, ktorý zahŕňal výrazné daňové úľavy a spôsobil pokles jej popularity. Odstúpiť však podľa svojich slov nemieni. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

"Chcem prijať zodpovednosť a ospravedlniť sa za chyby, ktoré sa stali," povedala Trussová pre stanicu BBC. Premiérka podľa svojich slov chcela konať s cieľom pomôcť ľuďom s účtami za energie. "Postupovali sme však príliš rýchlo a zašli sme priďaleko," dodala.

Nový britský minister financií Jeremy Hunt v pondelok zrušil "takmer všetky" opatrenia na zníženie daní, ktoré boli zverejnené minulý mesiac v návrhu rozpočtu jeho predchodcu Kwasiho Kartenga a ktoré otriasli finančnými trhmi.

Trussová Hunta do funkcie vymenovala v piatok 14. októbra. Vyjadrila presvedčenie, že musí zmeniť svoje smerovanie a preto túto zmenu uskutoční.

Trussová s Kwartengom v septembri predstavili plán, ktorý zahŕňal zníženie daní s cieľom pomôcť hospodárstvu prekonať stagnáciu. Tieto škrty by však podľa expertov vytvorili dieru v rozpočte.

Trussová v reakcii na dôsledky svojich opatrení priznala, že vzniknutá situácia je pre rodiny v krajine "veľmi zložitá", a sľúbila, urobí všetko, čo jej v jej silách, s cieľom pomôcť im.

Trussová, ktorá sa stala premiérkou aj predsedníčkou Konzervatívnej strany na začiatku septembra, čelí možnému odvolávaniu, pripomína Reuters. Poslanci jej Konzervatívnej strany by sa o to podľa správ britských médií mohli pokúsiť už počas tohto týždňa. Premiérka však v pondelok vyjadrila odhodlanie doviesť konzervatívcov až do ďalších volieb.

01 - Modified: 2023-09-21 11:54:37 - Feat.: - Title: Británia prerušila zvyšovanie úrokov, základná sadzba zostáva na 5,25 percenta 02 - Modified: 2023-09-21 08:15:39 - Feat.: - Title: Ceny domov v Británii rástli v júli najslabším tempom za viac než tri roky 03 - Modified: 2023-09-19 08:10:00 - Feat.: - Title: Pohnutý osud spisovateľa J. R. R. Tolkiena. So stratou matky sa nedokázal vyrovnať celý život 04 - Modified: 2023-09-11 14:17:59 - Feat.: - Title: Britská sieť obchodov Wilko stroskotala. Snahy o záchranu boli márne 05 - Modified: 2023-09-08 21:35:05 - Feat.: - Title: Polícia v Severnom Írsku zhabala výbušniny a zbrane, tie mali byť použité pri útoku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
24. september 2023 18:32