Chorvátsko je pripravené v rámci novozriadenej misie Európskej únie cvičiť na svojom území ukrajinských vojakov, uviedol dnes premiér Andrej Plenković. Postoj jeho vlády vyvolal spor s prezidentom Zoranom Milanovičom, ktorý uviedol, že tomuto kroku ako veliteľ ozbrojených síl zabráni. Informovala o tom agentúra HINA.
Štáty Únie v pondelok schválili vytvorenie výcvikovej misie pre približne 15-tisíc ukrajinských vojakov. Trvať má dva roky s možnosťou predĺženia. Spolu s Chorvátskom podľa Plenkoviča ponúklo svoje územie pre výcvik ukrajinských vojakov 12 ďalších krajín. Český minister zahraničia Jan Lipavský v pondelok uviedol, že Česko misiu plne podporuje. Český príspevok bude podľa neho vychádzať "z technickej debaty".
"Nepodporujem túto myšlienku a nepodporujem zapájanie Chorvátska do tejto vojny viac, ako je potrebné. Je to zatiahnutie vojny do Chorvátska," povedal v utorok Milanović. "Ako vrchný veliteľ to neschválim," dodal.
Premiér Plenković odmietol, že by sa Chorvátsko zapojením do výcvikovej misie stalo účastníkom vojny na Ukrajine, a prezidenta a jeho podporovateľov v parlamente obvinil z proruských postojov. Uviedol, že jeho kabinet podporuje Ukrajinu rôznymi spôsobmi vrátane vojenských dodávok už niekoľko mesiacov. Pripomenul tiež, že počas vojny v Chorvátsku v rokoch 1991 až 1995 sa chorvátskym vojakom dostávalo výcviku od zahraničných inštruktorov.
Predseda vlády nepovedal, akým spôsobom plánuje prehlasovať prípadné Milanovičovo veto voči výcvikovej misii, ktoré by vyžadovalo dvojtretinovú väčšinu v chorvátskom Sabore.
Milanović mal v súvislosti s vojnou na Ukrajine viacero kontroverzných výrokov, ktoré boli v rozpore s oficiálnou politikou chorvátskej vlády. Začiatkom septembra uviedol, že politika Európskej únie voči Ukrajine je hlúpa a nie je v záujme Chorvátska. Ešte pred začiatkom ruskej invázie vyzýval Západ k dohode s Ruskom a Ukrajinu označil za "rukojemníkov Spojených štátov a Británie" a "jednu z neskorumpovanejších krajín sveta".