Americký rapper Kanye West. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Adidas ukončil spoluprácu s Kanyem Westom. Firme prekážajú jeho antisemitské výroky

25.10.2022, 16:30
Autor:
ČTKČTK

Nemeckému gigantovi došla trpezlivosť po rapperových slovách, ktoré West nedávno predniesol v jednom podcaste. "Ja si môžem hovoriť antisemitské veci, za to sa ma Adidas zbaviť nemôže. A čo?" povedal v podcasti West.

Nemecký výrobca športových doplnkov Adidas ukončil s okamžitou platnosťou spoluprácu s americkým rapperom Ye, ktorý predtým vystupoval pod svojím občianskym menom Kanye West.

Firme vadí séria antisemitských a inak urážlivých výrokov, ktoré West v poslednom čase predniesol. Adidas o tom dnes informoval v tlačovej správe.

Neprijateľné a nebezpečné činy a slová

"Adidas netoleruje antisemitizmus ani akékoľvek iné prejavy nenávisti. Nedávne komentáre a činy rappera Ye sú neprijateľné, nenávistné a nebezpečné. Sú v rozpore s hodnotami, ktoré firma vyznáva, ako je rozmanitosť a začlenenie, vzájomný rešpekt a čestnosť, "stojí v oznámení Adidasu.

Nemeckému gigantovi došla trpezlivosť po Westových slovách, ktoré West nedávno predniesol v jednom podcaste. "Ja si môžem hovoriť antisemitské veci, za to sa ma Adidas zbaviť nemôže. A čo?" povedal v podcasti West.

Firma potom čelila silnejúcemu tlaku verejnosti aj od svojich vlastných zamestnancov, aby obchodné partnerstvo s Westom ukončila.

Adidas teraz ukončí výrobu produktov Yeezy a zastaví všetky platby, ktoré Westovi posielal. Ukončenie spolupráce bude mať na hospodárenie firmy krátkodobý efekt, firma ho odhaduje maximálne na 250 miliónov eur.

To je suma, o ktorú bude nižší čistý zisk za tento rok. Skutočnosť sa môže líšiť, keďže predaj vo štvrtom štvrťroku značne kolíše.

Oslabené akcie Adidasu

Akcie Adidasu už dopoludnia na burze vo Frankfurte nad Mohanom oslabili o viac ako tri percentá. Agentúra Bloomberg totiž s odvolaním sa na svoje zdroje už s predstihom informovala, že nemecký podnik sa chystá spoluprácu s Westom ukončiť.

Adidas 6. októbra oznámil, že partnerstvo s Westom prehodnotí. Odvtedy však čelil kritike, že až príliš váha.

Spoluprácu s Westom začal Adidas v roku 2013. O tri roky neskôr s ním podpísal kontrakt na výrobu a distribúciu tovaru z rapperovej módnej kolekcie. Adidas už skôr uviedol, že partnerstvo má na obchodné aktivity firmy značný dopad a že patrí k najúspešnejším obchodným vzťahom v histórii odvetvia, kde Adidas pôsobí.

West napriek tomu firmu v posledných mesiacoch verejne kritizoval, podobne ako ďalšie veľké značky, s ktorými má uzavreté obchodné zmluvy, vrátane firmy Gap.

West televízii CNBC povedal, že Adidas kopíruje jeho myšlienky. Na sociálnych sieťach sa potom na Adidas často sťažoval, hlavne na generálneho riaditeľa Kaspera Rorsteda a ďalších členov vedenia.

Adidas však upozornil, že je výlučným vlastníkom všetkých práv na dizajn súčasných produktov, ako aj farebných kombinácií dohodnutých na účely obchodného partnerstva.

Analytici banky Credit Suisse dnes investorom načrtli niektoré riziká, ktorým Adidas čelí. Spomenuli aj nedávne varovanie pred zhoršením hospodárenia, na ktoré firma upozornila a ktorých analytici považujú za vážnejšie, ako čakali.

Adidas podrobnosti k finančným dopadom rozhodnutia pretrhnúť väzby s Westom oznámi v správe o výsledkoch hospodárenia za tretí štvrťrok, ktorú vydá 9. novembra.

01 - Modified: 2023-09-05 07:29:11 - Feat.: - Title: FOTO Ľudia nechápali! Kanye West predvádzal s manželkou v Benátkach orgie 02 - Modified: 2023-08-03 14:17:08 - Feat.: - Title: Adidas sa potrebuje zbaviť približne 100 obchodov v Rusku 03 - Modified: 2023-07-25 13:13:28 - Feat.: - Title: Adidas zaznamenal pozitívne trendy 04 - Modified: 2023-07-24 08:51:52 - Feat.: - Title: Adidas získal objednávky na nepredanú obuv Yeezy za vyše 500 miliónov eur 05 - Modified: 2023-07-09 17:25:55 - Feat.: - Title: Ceny značkovej obuvy idú proti prúdu. Slováci ťažia zo súboja gigantov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. september 2023 01:24