Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskej. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Zelenskyj sa poďakoval Erdoganovi za pomoc pri zachovaní dohody o vývoze obilia

02.11.2022, 20:55
Autor:
TASRTASR

Zelenskyj na platforme Telegram označil podporu Turecka za dôležitú. Reuters pripomína, že Ankara sa angažovala prinajmenšom pri jednej významnej výmene vojnových zajatcov Ruska s Ukrajinou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v stredu poďakoval tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi za jeho "aktívnu úlohu" pri záchrane prelomovej dohody o vývoze obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters. Predmetnú dohodu ohrozilo Rusko, ktoré svoju účasť na nej v sobotu pozastavilo, no od stredajšieho poludnia sa k jej uplatňovaniu vrátilo.

"Poďakoval som tureckému prezidentovi Erdoganovi za jeho aktívnu účasť na zachovaní obilnej dohody, aj za jeho vytrvalú podporu suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Diskutovali sme o ďalších krokoch týkajúcich sa návratu ukrajinských vojnových zajatcov a politických väzňov," uviedol Zelenskyj na Twitteri. Dodal, že "počíta s podporou Turecka".

image

Potupa, zasiahli aj jednu z najmodernejších ruských lodí. Expert: Útok v Sevastopole sa dostane do učebníc

Zelenskyj na platforme Telegram označil podporu Turecka za dôležitú. Reuters pripomína, že Ankara sa angažovala prinajmenšom pri jednej významnej výmene vojnových zajatcov Ruska s Ukrajinou.

Ako informovala Erdoganova kancelária, turecký prezident Zelenskému v telefonáte povedal, že schopnosť Kyjeva predávať obilniny je mimoriadne dôležitá pre celý svet. Erdogan podľa vyhlásenia svojej kancelárie taktiež povedal, že by sa malo zvýšiť diplomatické úsilie v snahe o to, aby sa vojna na Ukrajine skončila spravodlivým výsledkom.

image

Zelenskyj: Rusi poškodili 40 percent energetickej infraštruktúry Ukrajiny

Rusko sa od stredajšieho poludnia vrátilo k uplatňovaniu dohody o vývoze obilia z Ukrajiny, ktorú v lete pomohlo vyjednať Turecko a Organizácia Spojených národov. Návrat Moskvy k uplatňovaniu dohody oznámila ako prvá Ankara - po rozhovoroch s Ruskom.

Moskva s návratom k plneniu svojich povinností vyplývajúcich z predmetnej dohody súhlasila po tom, ako dostala z Kyjeva písomné záruky, že Ukrajina nepoužije námorné koridory určené pre vývoz obilia na vojenské operácie proti Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin zároveň v stredu upozornil, že Rusko by mohlo od dohody opäť odstúpiť v prípade, že by Kyjev tieto záruky nedodržal.

image

Rusko pozastavuje plavbu lodí s obilím. Moskva chce najskôr vyšetriť útoky v prístave

Svoju účasť na zmienenej dohode o vývoze obilia z Ukrajiny pozastavilo Rusko uplynulú sobotu, pričom ako dôvod uviedlo dronový útok na ruské plavidlá na Kryme, z ktorého obvinilo Ukrajinu. Moskva po útoku tvrdila, že nevie zaistiť bezpečnosť lodí plaviacich sa v súlade s dohodou. Kyjev obvinenia z útoku poprel a vyhlásil, že Moskva útok využila len ako falošnú zámienku na pozastavenie plnenia dohody, s ktorou opakovane vyjadrovala nespokojnosť.

01 - Modified: 2022-11-02 14:34:04 - Feat.: 1 - Title: Potupa, zasiahli aj jednu z najmodernejších ruských lodí. Expert: Útok v Sevastopole sa dostane do učebníc 02 - Modified: 2022-11-01 22:35:38 - Feat.: 1 - Title: Zelenskyj: Koridor na vývoz ukrajinských obilnín potrebuje dlhodobú ochranu 03 - Modified: 2022-11-01 17:39:45 - Feat.: 1 - Title: Zelenskyj: Rusi poškodili 40 percent energetickej infraštruktúry Ukrajiny
01 - Modified: 2023-05-30 20:08:03 - Feat.: - Title: Navaľnému a spoluväzňom z tábora IK-6 púšťajú aj piesne s antisemitským textom 02 - Modified: 2023-05-30 18:01:00 - Feat.: - Title: Na Ukrajine zaznamenali už vyše tisíc útokov na zdravotnícke zariadenia 03 - Modified: 2023-05-30 17:44:59 - Feat.: - Title: USA nepodporujú útoky na území Ruska 04 - Modified: 2023-05-30 17:25:19 - Feat.: - Title: Minister Wlachovský: Nikto na Slovensku zrejme nechce, aby Rusko bolo jeho susedom 05 - Modified: 2023-05-30 16:50:10 - Feat.: - Title: Ruská centrálna banka varovala, že ďalšie zvýšenie sadzieb môže byť potrebné
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. máj 2023 02:35