Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. FOTO TASR/AP  
StoryEditor

Zelenskyj označil obnovenie obilnej dohody za úspech pre Ukrajinu aj celý svet

03.11.2022, 07:06
Autor:
TASRTASR

Rusko pozastavilo uplynulú sobotu svoju účasť na zmienenej obilnej dohode, ktorú v lete pomohli vyrokovať Turecko a Organizácia Spojených národov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj privítal obnovenie dohody o vývoze obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov ako "významný diplomatický úspech" pre Ukrajinu aj celý svet. Informuje o tom agentúra AFP.

"Realizácia iniciatívy na vývoz obilia pokračuje," povedal Zelenskyj v stredu vo svojom pravidelnom večernom príhovore.

Rusko pozastavilo uplynulú sobotu svoju účasť na zmienenej obilnej dohode, ktorú v lete pomohli vyrokovať Turecko a Organizácia Spojených národov.

Ako dôvod pritom uviedlo sobotný dronový útok na ruské plavidlá na Kryme, z ktorého obvinilo Ukrajinu. Moskva po tomto útoku tvrdila, že nevie zaistiť bezpečnosť lodí plaviacich sa v súlade s dohodou. Kyjev obvinenia z útoku poprel a Moskvu naopak obvinil z toho, že útok využila ako falošnú zámienku na pozastavenie plnenia dohody.

K uplatňovaniu dohody sa Moskva následne vrátila v stredu napoludnie, po rokovaniach s Tureckom. S obnovením dohody súhlasila po tom, ako od Kyjeva dostala "dostatočné" písomné záruky, že Ukrajina nepoužije námorné koridory určené pre vývoz obilia na vojenské operácie proti Rusku.

Ruský prezident Vladimir Putin zároveň krátko na to upozornil, že Rusko by mohlo od dohody opäť odstúpiť v prípade, že by Kyjev tieto záruky nedodržal.

Zelenskyj v stredu večer uviedol, že volanie pod bezpečnostných zárukách odhalilo "zlyhanie ruskej agresie". Skutočnosť, že sa Kremeľ po ôsmich mesiacoch vojny dožaduje bezpečnostných záruk od Ukrajiny podľa jeho slov odhaľuje  "neúspech ruskej agresie", aj to, "akí sme silní, ak zostaneme jednotní".

01 - Modified: 2024-07-22 15:08:11 - Feat.: - Title: Blanár: Zastavenie tranzitu ropy je porušením asociačnej dohody, Európska komisia musí konať 02 - Modified: 2024-07-22 14:20:17 - Feat.: - Title: Bidenov krok prináša neistotu do budúcnosti Európy i Ukrajiny. Je posledný so silným vzťahom k NATO 03 - Modified: 2024-07-22 13:05:46 - Feat.: - Title: Ukrajina sa mstí Maďarsku a Slovensku ohrozením ich energetickej bezpečnosti, píšu maďarské médiá 04 - Modified: 2024-07-22 13:04:48 - Feat.: - Title: Najviac proruská krajina Európy vo veľkom zbrojí Ukrajinu. Prečo Putin mlčí a zametá to pod koberec? 05 - Modified: 2024-07-22 10:57:36 - Feat.: - Title: HN24: Ukrajina sa dohodla na reštrukturalizácii dlhu vo výške 23,4 miliardy USD
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. júl 2024 21:34