Dezinformácie a nenávisť proti Židom "prekvitajú" na internete počas celej invázie Ruska na Ukrajinu a trend, ktorý sa spustil počas pandémie koronavírusu, sa ďalej zhoršuje. Uvádza sa to v najnovšej správe Agentúry Európskej únie pre základné práva, ktorú zverejnila vo štvrtok. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry AFP.
"Pandémia koronavírusu a útočná vojna proti Ukrajine ešte viac zosilnili" antisemitizmus, ktorý "zostáva v našich spoločnostiach vážnym problémom", povedal riaditeľ agentúry so sídlom vo Viedni Michael O‘Flaherty.
Pracovná skupina už v júni upozornila na "riziká nepravdivých naratívov" a dezinformácií podnecujúcich antisemitizmus, keď Rusko ospravedlňovalo svoju vojnu obviňovaním ukrajinskej vlády, že je "nacistická a pácha genocídu (na Rusoch na Ukrajine)". Tieto slová Rusko zneužívalo, uviedla agentúra.
Agentúra vo výročnej správe uvádza, že nenávisť a dezinformácie šírené na internete v súvislosti s ruskou inváziou a pandémiou "hlboko postihujú židovské komunity po celej Európe".
Agentúra zopakovala, že "antisemitské prípady ukazujú zlú situáciu v celej Európe", pričom zhromaždené údaje a ich klasifikácia sú v každej krajine EÚ rôzne.
Žiadne oficiálne údaje o antisemitských prípadoch nie sú dostupné z Maďarska a Portugalska, čo sťažuje dôkladné porovnanie situácie v krajinách EÚ. V niektorých krajinách (napríklad Rakúsko a Fínsko) sa "väčšina zaznamenaných prípadov odohrá online".
Európska komisia predložila vôbec prvú stratégiu boja proti antisemitizmu v októbri 2021. Očakáva sa, že správy o uplatňovaní stratégie EK zverejní v roku 2024 a potom v roku 2029, pričom sa bude opierať o údaje FRS o antisemitských incidentoch.