Nemecko bude pokračovať v rozvíjaní hospodárskych vzťahov s Čínou, avšak zníži svoju závislosť. Dnes to podľa agentúry Reuters povedal nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý bol v piatok na jednodňovej návšteve Pekingu. Dostatočným dôvodom pre túto cestu podľa neho bolo už to, že sa Čína otvorene postavila proti použitiu jadrových zbraní na Ukrajine.
Podľa kancelára je nutné obchodné vzťahy diverzifikovať a urobiť tak hneď. Scholz pritom varoval pred pôžičkami, ktoré Čína poskytuje rozvojovým krajinám a ktoré podľa neho spúšťajú novú globálnu finančnú krízu. Aj o tejto otázke vraj hovoril s čínskou vládou.
Podľa agentúry DPA dnes Scholz tiež vyzval Rusko, aby vylúčilo nasadenie jadrových zbraní vo svojej útočnej vojne na Ukrajine. "Nie je dovolené a nie je to obhájiteľné v tomto konflikte použiť jadrové zbrane," povedal Scholz na debatnej akcii svojej Sociálnodemokratickej strany Nemecka v Berlíne. "Vyzývame Rusko, aby jasne vyhlásilo, že tak neurobí. Je to hranica, ktorá nesmie byť prekročená," zdôraznil šéf nemeckej vlády.
Už v piatok Scholz v Pekingu spoločne s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom varoval pred jadrovou eskaláciou. Scholz označil jadrové varovné gestá za nezodpovedné a vysoko nebezpečné. Tiež Si odsúdil prípadné použitie jadrových zbraní alebo vyhrážanie sa ich nasadením.
Scholz bol v Číne ako prvý vodca členskej krajiny Európskej únie a skupiny vyspelých štátov sveta G7 od začiatku pandémie covidu-19. Scholzova cesta do Pekingu krátko po znovuzvolení Si Ťin-pchinga do funkcie straníckeho šéfa vyvolala kontroverzie. Čínski disidenti a Svetový ujgurský kongres na kancelára naliehali, aby cestu zrušil.
Krátko pred odchodom Scholz v denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung oznámil nový kurz voči Číne. Je podľa neho jasné, že keď sa Čína zmení, musí sa zmeniť aj prístup sveta k nej. Scholz dal tiež najavo znepokojenie nad situáciou okolo Taiwanu a nepriamo varoval Peking pred inváziou na ostrov, ktorý de facto funguje nezávisle a ktorý Čína však považuje za svoju súčasť.