Ženy jasajú po tom, čo počujú výsledky hlasovania, ktoré zakotvuje právo na potrat v Detroite, Michigan. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Ústavnú ochranu interrupcií odobrili v troch amerických štátoch. Týka sa Kalifornie, Michiganu a Vermontu

09.11.2022, 15:44
Autor:
TASRTASR

Najvyšší súd Spojených štátov v júni tohto roka zrušil rozhodnutie v prípade "Roeová verzus Wade" z roku 1973, ktoré zakotvovalo právo ženy na interrupciu. Súd tým právomoc rozhodovať o práve na umelé ukončenie tehotenstva prenechal jednotlivým štátom.

Voliči v amerických štátoch Kalifornia, Michigan a Vermont v utorňajších referendách schválili ústavné zmeny chrániace právo na umelé ukončenie tehotenstva. Obyvatelia Kentucky ústavný zákaz interrupcií odmietli. TASR správu prevzala v stredu z agentúry AFP a webovej stránky stanice CNN.

V piatich amerických štátoch sa v utorok okrem doplňujúcich volieb do Kongresu konali aj referendá o interrupciách.

V Michigane je od roku 1931 v platnosti zákon, ktorý interrupcie na území štátu zakazuje. Súdy však tento zákaz blokujú, pripomína CNN. Výsledok referenda pomôže zabrániť uplatňovaniu tohto zákona. Právo na umelé ukončenie tehotenstva bude chránené ústavou aj vo Vermonte a Kalifornii.

Obyvatelia štátu Kentucky odmietli zmenu ústavy, ktorá by interrupcie zakazovala. V tamojšom zákonodarnom zbore majú prevahu republikáni, ktorí tento zákaz presadzujú. Tento neúspech však nebude mať žiadny vplyv na právo na interrupcie v prípade, ak najvyšší súd v tomto štáte rozhodne v prospech zákazu prijatom na úrovni zákonodarného zboru, dodáva AFP.

V Montane voliči rozhodovali o návrhu zákona, ktorý by od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vyžadoval poskytnutie starostlivosti deťom narodeným v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva a akýmkoľvek spôsobom - vrátane prirodzeného pôrodu, cisárskeho rezu či umelo vyvolaného potratu. Výsledky však budú známe neskôr.

Najvyšší súd Spojených štátov v júni tohto roka zrušil rozhodnutie v prípade "Roeová verzus Wade" z roku 1973, ktoré zakotvovalo právo ženy na interrupciu. Súd tým právomoc rozhodovať o práve na umelé ukončenie tehotenstva prenechal jednotlivým štátom, konštatuje NBC News. Interrupcie sú v súčasnosti zakázané v 13 štátoch USA vrátane Kentucky.

01 - Modified: 2023-04-25 11:50:23 - Feat.: - Title: Biden zjavne nie je v kontakte s realitou, reagujú na opätovnú kandidatúru amerického prezidenta republikáni 02 - Modified: 2023-04-21 06:22:54 - Feat.: - Title: Biden oficiálne oznámi svoju opätovnú kandidatúru na budúci týždeň 03 - Modified: 2023-04-19 16:15:17 - Feat.: - Title: Matovičov daňový návrh viac pomôže lepšie zarábajúcim. Ja s ním súhlasím, tvrdí jeho poslankyňa Andrejuvová 04 - Modified: 2023-04-13 22:01:23 - Feat.: - Title: Floridskí zákonodarcovia schválili zákaz potratov po šiestom týždni tehotenstva 05 - Modified: 2023-04-18 15:26:43 - Feat.: - Title: Navrhuje zákony proti interrupciám, teraz chce zakázať videá pre dospelých. Čepček chce, aby sme ich pozerali len s notárskym súhlasom
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. máj 2023 02:53