Odoberať ruské občianstvo za "diskreditáciu armády", za výzvy na porušenie územnej celistvosti Ruska a tiež za účasť v činnosti organizáciách, vyhlásených ruskými úradmi za "nežiaduce", navrhol podľa tlačových agentúr ruský prezident Vladimir Putin.
Príslušný návrh na novelu zákona o občianstve schválený zatiaľ poslancami v prvom čítaní, šéf štátu predložil Štátnej dume, dolnej komore parlamentu.
"Prezidentov pozmeňujúci návrh je veľmi významný a absolútne spravodlivý," povedal novinárom šéf bezpečnostného výboru dumy Vasilij Piskarjov podľa agentúry Interfax.
"Ak ľudia, ktorí pri udelení občianstva prisahali vernosť Rusku a sľubovali dodržiavať naše zákony, to porušili, tak už tým dobrovoľne zrušili dohodu so štátom, ktorým im poskytuje ochranu a práva občana, a to dáva štátu právo zrušiť rozhodnutie o udelení občianstva," dodal.
Paragrafy postihujúce "diskreditáciu" armády či "šírenie falošných informácií a klamstiev" o ozbrojených silách sa objavili v ruskom trestnom zákone po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Za "diskreditáciu" a za "lži" považujú úrady všetku kritiku počínania ozbrojených síl, zmienky o vojnových zverstvách, z ktorých sú ruskí vojaci podozriví, alebo aj len protivojnové heslá.
Okrem Krymu, ktorý Rusko protiprávne anektovalo na jar 2014, sa Putin na konci septembra pokúsil k Rusku pripojiť ďalšie štyri ukrajinské regióny, čiastočne okupované ruskými vojskami, ktorých obyvatelia tak získavajú ruské občianstvo. Drvivá väčšina krajín sveta tieto anexie neuznáva.
Piskarjov poznamenal, že ruské úrady zatiaľ zakázali 67 zahraničných "nežiaducich" organizácií. "V skutočnosti je ich oveľa viac. Tieto mimovládne organizácie sú aktívne zapojené do protiruskej činnosti, vrátane vyvolávania nenávisti medzi národnosťami a rôznymi vierovyznaniami. Vmiešavajú sa do volieb, vedú dospievajúcich k užívaniu drog a k deštruktívnej činnosti, propagujú homosexualitu a tiež zbierajú peniaze pre nepriateľa," vyhlásil poslanec.
Svojich kritikov a disidentov zbavoval občianstva už Sovietsky zväz.