Rekonštrukcia vraku zostreleného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines. FOTO: Reuters
StoryEditor

Tragédia letu MH17: Za jeho zostrelenie odsúdili na doživotie troch ľudí vrátane známeho separatistu Girkina

17.11.2022, 15:41
17.11.2022, 18:38
Autor:
ČTKČTK

Podľa zástupcov obetí je rozsudok dôležitým míľnikom, hoci odsúdení zostávajú na úteku a je nepravdepodobné, že si trest odpykajú. Predpokladá sa, že sa všetci nachádzajú v Rusku, ktoré ich nechce vydať.

Súd v holandskom Haagu dnes v neprítomnosti odsúdil na doživotie dvoch Rusov a jedného ukrajinského občana, ktorých uznal za vinných z vraždy všetkých 298 cestujúcich a 15 členov posádky letu MH17.

Štvrtého obžalovaného, ruského občana, oslobodil spod viny pre nedostatok dôkazov.

Dopravné lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines bolo podľa súdu v lete 2014 zostrelené raketou ruskej výroby odpálenou z poľa na separatistami ovládanom východe Ukrajiny, ktorý v tom čase kontrovalo Rusko. Informovala o tom agentúra Reuters.

Odsúdenými sú dvaja Rusi - Igor Girkin a Sergej Dubinský - a ukrajinský občan Leonid Charčenko. Uznali ich vinnými z toho, že pomáhali s prevozom a inštaláciou odpaľovacieho systému, hoci to neboli oni, kto raketu vypálil. Súd im okrem doživotia uložil zaplatiť najmenej 16 miliónov eur odškodného. Ak odsúdení sumu nezaplatia, urobí to holandský štát.

Súd oslobodil Olega Pulatova, ktorý mal na súde ako jediný z obžalovaných právne zastúpenie. Na videozázname, ktorý bol počas procesu prehraný, Pulatov trval na svojej nevine. "Záleží mi na tom, aby vyšla najavo pravda. Je pre mňa dôležité, aby z tejto tragédie nebola obvinená moja krajina," povedal sudcom.

Rusko verdikt odmietlo. Podľa Moskvy urobený na politickú objednávku a "opomenul nestrannosť", citovala z vyhlásenia ruskej diplomacie agentúra Reuters.

Odsúdení zostávajú na úteku

Podľa zástupcov obetí je rozsudok dôležitým míľnikom, hoci odsúdení zostávajú na úteku a je nepravdepodobné, že si trest odpykajú. Predpokladá sa, že sa všetci nachádzajú v Rusku, ktoré ich nechce vydať. Na odvolanie majú dva týždne, rovnako ako prokuratúra.

"Súd je toho názoru, že let MH17 bol zostrelený odpálením rakety Buk z poľnohospodárskeho poľa v blízkosti Pervomajska, pričom zahynulo 283 cestujúcich a 15 členov posádky," uviedol predsedajúci sudca Hendrik Steenhuis. "Od polovice mája 2014 malo Rusko takzvanú celkovú kontrolu nad Doneckou ľudovou republikou," dodal Steenhuis podľa agentúry Reuters. Donecká ľudová republika je samozvaný útvar vyhlásený na východe Ukrajiny proruskými separatistami spolu s takzvanou Luhanskou ľudovou republikou.

Lietadlo bolo zostrelené nad východnou Ukrajinou 17. júla 2014. Oblasť bola v tom čase dejiskom bojov medzi proruskými separatistami a ukrajinskými silami.

Ruské ministerstvo zahraničia v reakcii na stanovisko súdu v Haagu uviedlo, že preskúma tvrdenie, podľa ktorého bolo malajzijské lietadlo v roku 2014 zostrelené raketou ruskej výroby.

Sieň zaplnená pozostalými

Steenhuis čítal rozsudok pred súdnou sieňou zaplnenou pozostalými. Niektorí z nich si utierali slzy, keď zdôraznil, ako sa ich životy toho dňa navždy zmenili. "Iba najprísnejší trest je vhodný ako odplata za to, čo podozriví spáchali a čo spôsobilo toľko utrpenia toľkým obetiam a pozostalým," uviedol.

"Pravda na stole - to je to najdôležitejšie," povedal agentúre AP Anton Kotte, ktorý pri zostrelení MH17 prišiel o syna, nevestu a šesťročného vnuka. Vypočutie je podľa neho pre príbuzných "dňom D".

Robbert van Heijningen, ktorý prišiel o brata, švagrinú a synovca, označil zostrelenie lietadla za "barbarský čin", ktorý bez ohľadu na rozsudok nemôže nikdy hodiť za hlavu. "Hovorím tomu kameň na srdci a kamene... nemiznú," dodal.

Verdikt privítal holandský premiér Mark Rutte aj nadácia zastupujúca obete. "Na verdikt v procese s lietadlom MH17 sa dlho čakalo. Je dobre, že k nemu teraz došlo. Je to ďalší krok v úsilí o dosiahnutie pravdy a spravodlivosti pre obete a ich blízkych," napísal na twitteri.

"Rodiny obetí chceli pravdu a chceli, aby sa učinilo zadosť spravodlivosti a zodpovedné osoby boli potrestané, a to sa tiež stalo. Som celkom spokojný," povedal Piet Ploeg, ktorý stojí na čele nadácie zastupujúcej obete. Na palube MH17 zahynuli Ploegov brat, švagriná a synovec.

Pátranie pokračuje

Súdny proces, ktorý sa konal v prísne stráženej súdnej sieni blízko letiska Schiphol, začal 9. marca 2020 tým, že prokurátor prečítal mená všetkých obetí. Konal sa v Holandsku, pretože práve z tejto krajiny pochádzala väčšina obetí.

Rozsudok bol vynesený na pozadí pokračujúcej ruskej invázie na Ukrajinu. Prípad by sa tak podľa pozorovateľov mohol stať príkladom pre stíhanie zločinov spáchaných počas vojny.

Rozhodnutie holandského súdu nie je konečné. Vedúci policajného vyšetrovania Andy Kraag uviedol, že pokračuje pátranie po možných podozrivých na vyšších stupňoch velenia. Prokurátori nevylúčili ani obvinenia osôb, ktoré odpaľovacie zariadenia skutočne obsluhovali, hoci neboli verejne označené za podozrivé.

Austrália a Holandsko tiež začali za zostrelenie malajzijského civilného lietadla nad Ukrajinou právne konanie proti Rusku v Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo ICAO.

01 - Modified: 2023-05-31 20:13:55 - Feat.: - Title: Súd poslal na viac než osem rokov za mreže Rusa, ktorý hádzal zápalné fľaše pri proteste proti vojne 02 - Modified: 2023-05-31 17:05:33 - Feat.: - Title: Pred britský súd predstúpili členovia kastračného gangu, zmrzačili mužov a videá predávali 03 - Modified: 2023-05-29 13:01:22 - Feat.: - Title: Kažimír nebude v utorok vypovedať v kauze Mýtnik. Dôvodom je pracovná cesta 04 - Modified: 2023-05-29 13:04:32 - Feat.: - Title: Príde o vilu pod Slavínom? Bašternákove tri byty majú prepadnúť štátu, rozhodol súd 05 - Modified: 2023-05-22 13:50:21 - Feat.: - Title: Veľké priznanie Brzobohatého: Rád sa prezliekam do ženských šiat! Pravdu odhalil po tom, čo unikla cirkevná žaloba
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. jún 2023 14:08