FOTO: Reuters
StoryEditor

Ukrajinci tvrdia, že majú dôkazy o rozsiahlom mučení ľudí v Chersone. Rozsah bol strašný, tvrdí ombudsman

17.11.2022, 21:12
Autor:
TASRTASR

Ukrajinské úrady podľa Dmytra Lubinca odhalili v oslobodenom Chersone "mučiarne", kde Rusi podrobovali mučeniu desiatky Ukrajincov, ktorým dávali elektrické šoky, bili ich kovovými rúrami a napokon zabíjali.

Ukrajinské úrady tvrdia, že v meste Cherson objavili dôkazy o rozsiahlom mučení ľudí, ku ktorému tam dochádzalo počas osem mesiacov trvajúcej ruskej okupácie. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec vo štvrtok hovoril o "strašnom" rozsahu mučenia Ukrajincov, ku ktorému dochádzalo počas ruskej okupácie Chersonu.

"Nikdy predtým som nevidel niečo takéhoto rozsahu. Rozsah toho bol strašný," vyhlásil Lubinec, ktorý je komisárom ukrajinského parlamentu pre ľudské práva.

Ukrajinské úrady podľa neho odhalili v oslobodenom Chersone "mučiarne", kde Rusi podrobovali mučeniu desiatky Ukrajincov, ktorým dávali elektrické šoky, bili ich kovovými rúrami a napokon zabíjali.

Lubinec sa podľa vlastných slov rozprával s mužom, ktorý bol v takejto mučiarni držaný 45 dní. "Počas tejto doby videl, ako tam mučili desiatky ľudí," povedal ombudsman.

Podľa jeho slov sa očakáva, že v Chersone budú objavené ešte ďalšie takéto mučiarne. "Pretože boli súčasťou systému. Systému vybudovaného Ruskou federáciou," zdôraznil Lubinec.

Agentúra AFP uviedla, že aj jej tím mal možnosť hovoriť s jedným obyvateľom Chersonu, ktorý bol podľa vlastných slov celé týždne zadržiavaný, bitý a mučený elektrošokmi, ktorým ho podrobovali Rusi a nimi podporovaní príslušníci separatistických síl.

Ukrajinská armáda opätovne ovládla Cherson 11. novembra po tom, ako sa odtiaľ na rozkaz ruského ministerstva obrany stiahli okupačné vojská na druhý breh rieky Dneper (Dnipro). V pondelok oslobodené mesto navštívil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

01 - Modified: 2023-02-02 15:22:33 - Feat.: - Title: Potrebujeme ďalšiu podporu zo Západu, vyhlásil Zelenskyj. Upozornil na zhromažďovanie sa ruských síl 02 - Modified: 2023-02-02 15:47:41 - Feat.: - Title: Kremeľ trýzni Navaľného: v cele má kričiaceho blázna, je bez lekára, strávi polrok v ostrejšej väznici 03 - Modified: 2023-02-02 13:24:21 - Feat.: - Title: Čas na Železnú kupolu? Izrael zvažuje pomoc Kyjevu. Budete terč, varuje Rusko 04 - Modified: 2023-02-02 12:34:39 - Feat.: - Title: Nie sme netvori ani gangstri. Čečenci na Ukrajine bojujú s Rusmi aj predsudkami 05 - Modified: 2023-02-02 16:08:04 - Feat.: - Title: Rusi kvôli výročiu premenovali Volgograd späť na Stalingrad. Opäť nás ohrozujú nemecké tanky, vyhlásil Putin
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. február 2023 17:08