StoryEditor

Kremeľ priznal, že chce útokmi na infraštruktúru donútiť Kyjev k rokovaniam, píše ukrajinský denník

17.11.2022, 22:12
17.11.2022, 22:12
Autor:
ČTKČTK

Nedostatok elektriny a tepla v mnohých ukrajinských oblastiach sú podľa Dmitrija Peskova dôsledkom toho, že kyjevské úrady odmietajú vyjednávať.

Kremeľ priznal, že chce útokmi na ukrajinskú infraštruktúru donútiť prezidenta Volodymyra Zelenského k rokovaniam. S odvolaním sa na vyhlásenie hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova o tom informoval denník Ukrajinska pravda.

Denník citoval Peskovovo vyjadrenie z rozhovoru poskytnutého agentúre Interfax. Putinov hovorca podľa neho vyhlásil, že raketové údery na Ukrajine sú zamerané na takú infraštruktúru, ktorá "priamo alebo nepriamo súvisí s ich vojenským potenciálom".

Pozrite si aj archívny rozhovor HNtelevízie z prvej polovice novembra s vojenským expertom Matejom Rafaelom Riškom o vývoji vojny na Ukrajine:

Nedostatok elektriny a tepla v mnohých ukrajinských oblastiach sú podľa Peskova dôsledkom toho, že kyjevské úrady odmietajú vyjednávať.

Ukrajinské ministerstvo zahraničia dnes zdôraznilo, že ruská agresia môže byť zastavená jedine systémami protivzdušnej obrany, tankami a salvovými raketometmi. Reagovalo tak práve na vyhlásenie Dmitrija Peskova.

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko na Facebooku prirovnal Rusko k teroristickej organizácii Islamský štát. "Teroristi z ISIS sa správajú rovnako, zabíjajú nevinných ľudí, aby dosiahli splnenie svojich požiadaviek," uviedol. "Peskovovo vyhlásenie by malo otvoriť oči niektorým krajinám, ktoré stále veria, že ruskú agresiu je možné zastaviť rozhovormi," dodal.

Kyjev dlhodobo deklaruje, že je ochotný rokovať s Moskvou o prímerí iba pod podmienkou, že sa ruské sily úplne stiahnu z Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vo videoprejave na summite G20 uviedol, že prišiel čas zastaviť vojnu na Ukrajine, čo by sa malo stať na základe ním navrhnutého plánu.

Vojna by podľa neho mala skončiť "spravodlivo" a na základe Charty OSN a medzinárodného práva. Zelenskyj pritom zopakoval, že Rusku nemožno dôverovať. Po Zelenského prejave nasledovali doteraz najsilnejšie ruské vzdušné útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

Ukrajina už niekoľkokrát zopakovala, že rozhovory neodmieta, nechce však rokovania založené na ruských ultimátach. Na začiatku októbra navyše ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal nariadenie, ktoré znemožňuje diplomatické rokovania ukrajinských predstaviteľov menovite s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

01 - Modified: 2023-06-03 14:07:26 - Feat.: - Title: Návrat jadrovej stability? Putin je ochotný sa s USA dohodnúť na odzbrojovaní, má však podmienku 02 - Modified: 2023-06-03 13:58:32 - Feat.: - Title: Belgorodská oblasť hlási ďalších dvoch mŕtvych po ostreľovaní. Rusko viní Ukrajinu, tá sa k útokom nehlási 03 - Modified: 2023-06-03 12:28:58 - Feat.: - Title: Indonézia predstavila mierový plán pre vojnu na Ukrajine, navrhuje referendá a demilitarizované zóny 04 - Modified: 2023-06-03 12:15:49 - Feat.: - Title: Počet obetí vojenskej činnosti v ruskej Belgorodskej oblasti vzrástol na štyri, gubernátor viní Ukrajinu 05 - Modified: 2023-06-03 11:43:05 - Feat.: - Title: Ukrajina by potrebovala 50 systémov Patriot, ale má len dva, povedal Zelenskyj. Má prisľúbené tri ďalšie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. jún 2023 16:59