Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel a ruský prezident Vladimir Putin dnes v Moskve slávnostne odhalili sochu zosnulého kubánskeho vodcu Fidela Castra.
"Castro bol charizmatický revolucionár, vynikajúci štátnik a neústupný vodca ostrova slobody," uviedol predseda moskovského zastupiteľstva Alexej Šapošnikov k rozhodnutiu o stavbe pomníka Fidela Castra, ktorý Moskvu naposledy navštívil v roku 1987. Pomník Rusko stál podľa agentúry TASS 20 miliónov rubľov.
Kubánsky diktátor Fidel Castro, ktorý zomrel v roku 2016 vo veku 90 rokov, na ostrove vládol po víťazstve kubánskej revolúcie v roku 1959 až do roku 2008.
Castro bol kritikmi označovaný za totalitného vládcu, zatiaľ čo jeho stúpenci ho považovali za symbol nezávislosti a boja proti imperializmu a za človeka, ktorému ostrov okrem iného vďačí za odstránenie negramotnosti či za zavedenie bezplatného zdravotníctva. Jeho budovanie socializmu však nakoniec priviedlo kubánske hospodárstvo ku kolapsu.
Kubánski predstavitelia rokujú v Moskve od soboty a podľa ruského ministerstva hospodárstva Havana prejavila záujem o dovoz ropy, hnojív či obilia.
"Čaká nás krátka, ale intenzívna návšteva priateľov, ktorá otvorí cesty pre našu (sankciami) sužovanú ekonomiku," uviedol k ceste Díaz-Canel a dodal, že cieľom rokovaní bude zmierniť dôsledky krízy po pandémii covidu-19 na kubánske hospodárstvo a tiež účinky amerických sankcií.
Podľa agentúry EFE ide o najvýznamnejšiu zahraničnú cestu kubánskej vlády od začiatku pandémie covidu-19. V delegácii, ktorá po Rusku navštívi ešte Turecko a Čínu, sú okrem iného ministri hospodárstva, obchodu, energetiky, zahraničia či zdravotníctva.
Pandémia a s ňou súvisiace obmedzenia turistiky, od ktorej je kubánske hospodárstvo z veľkej časti závislé, ešte zhoršili už takú zlú životnú úroveň značnej časti Kubáncov.
K nedostatku základného tovaru vrátane potravín či liekov sa v poslednom viac ako roku pridali čoraz častejšie a dlhšie výpadky dodávok elektriny, ktoré trvajú aj desať hodín.
Problémy s dodávkami elektrickej energie na Kube sú spôsobené zastaranou a nedostatočne udržiavanou energetickou infraštruktúrou a vlani v júli prispeli k najväčším protivládnym demonštráciám za tri desaťročia. Komunistická vláda protesty potlačila a stovky ľudí kvôli nim tamojšie súdy poslali do väzenia.
Podľa ľudskoprávnej organizácie Prisoners Defenders je v súčasnosti na Kube viac ako tisíc politických väzňov. Španielsky denník El País uvádza, že z Kuby za posledný rok emigrovalo na 180-tisíc ľudí a ide tak o najväčší exodus v histórii ostrova.