Maďarský premiér Viktor Orbán. FOTO: Reuters
StoryEditor

Suverénna Ukrajina je potrebná, aby Rusko nebolo hrozbou pre Európu, vyhlásil Orbán

27.11.2022, 14:19
Autor:
ČTKČTK

Európa je jednotná vo svojom snažení zastaviť Rusko, ktoré predstavuje hrozbu pre bezpečnosť Európy, vyhlásil Viktor Orbán na konferencii kresťansko-demokratických a centristických strán v Paname.

Suverénna Ukrajina je potrebné na to, aby Rusko nepredstavovalo pre Európu hrozbu, uviedol podľa agentúry MTI maďarský premiér Viktor Orbán.

V čase vrcholiaceho sporu o vyplatenie peňazí z regionálnych fondov Európskej únie ide o zmenu rétoriky šéfa maďarskej vlády, ktorý v súvislosti s ruskou agresiou voči susednej krajine dával podľa západných pozorovateľov opakovane najavo skôr proruské postoje.

Je potrebná zvrchovaná Ukrajina

Európa je jednotná vo svojom snažení zastaviť Rusko, ktoré predstavuje hrozbu pre bezpečnosť Európy, vyhlásil podľa MTI predseda Orbán na konferencii kresťansko-demokratických a centristických strán v Paname.

Podľa Orbána je na naplnenie tohto cieľa potrebná zvrchovaná Ukrajina. Uviedol tiež, že v Európe sa líši pohľad na to, ako tento cieľ dosiahnuť, a to najmä v otázke protiruských sankcií.

Podľa neho bude debata v tejto veci pokračovať. Orbán, ktorého podľa agentúry AP mnohí považujú za najbližšieho spojenca ruského prezidenta Vladimíra Putina v Únii, vystupuje proti uvaleniu sankcií na Moskvu, hoci nakoniec hlasoval za všetky balíky postihov.

Maďarsko ako jediné z krajín v strednej a východnej Európe odmietlo dodávať Ukrajine zbrane alebo umožniť ich prevoz cez svoje hranice.

Orbán zároveň vyhlásil, že invázia Moskvy na Ukrajinu je "jasnou agresiou" a jeho vláda podporuje ukrajinskú územnú celistvosť.

V súčasnosti smeruje k vyústeniu zdĺhavý spor Európskej únie s Budapešťou ohľadom dodržiavania demokratických štandardov v Maďarsku.

Úvahy o vydieraní

Podľa správ niekoľkých médií z tohto týždňa Európska komisia zrejme členským štátom odporučí, aby Maďarsku zablokovali vyplatenie časti peňazí z európskych regionálnych fondov kvôli nedostatočným reformám v oblasti právneho štátu.

Maďarsko sa minulý týždeň vyslovilo proti tomu, aby si Únia spoločne požičiavala na finančnú pomoc Ukrajine v budúcom roku.

Mnoho médií špekulovalo o tom, že Budapešť blokovaním tohto a ďalších návrhov zvyšok Únie vydiera v snahe vymôcť si vyplatenie európskych fondov.

V sobotu prišla do Kyjeva na pozvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského maďarská prezidentka Katalin Nováková. Podľa agentúry APA tam odsúdila ruskú agresiu voči Ukrajine a uviedla, že zodpovednosť za vojnu leží úplne jasne na ruskom prezidentovi Putinovi.

01 - Modified: 2023-05-28 19:23:05 - Feat.: - Title: V Rostovskej oblasti na juhu Ruska posilnili kontroly na hranici s Ukrajinou 02 - Modified: 2023-05-28 17:15:31 - Feat.: - Title: Po útoku hackerov sa na webe patriarchu Kirilla objavila modlitba za Ukrajinu 03 - Modified: 2023-05-28 16:21:25 - Feat.: - Title: Patriarcha Kirill potrestal biskupa, ktorý maril prevoz Rubľovovej ikony 04 - Modified: 2023-05-28 16:14:17 - Feat.: - Title: Starosta Kličko vysvetlil "zemetrasenie" v Kyjeve prepravou nových zbraní 05 - Modified: 2023-05-28 16:03:57 - Feat.: - Title: Zomrel zakladateľ moskovského konceptualizmu Iľja Kabakov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. máj 2023 06:23