Palácové námestie v Petrohrade. FOTO TASR/AP  
StoryEditor

V Petrohrade otvorili prvé queer múzeum v Rusku. Kvôli zákazu však bude v prevádzke len pár dní

28.11.2022, 19:37
Autor:
TASRTASR

"Pokiaľ to bude možné, budeme ukazovať, že ideológia, ktorú vnucuje totalitná diktatúra, je lož," vyjadril sa v tejto súvislosti aktivista za práva LGBT+ ľudí Piotr Voskresenskij.

V Petrohrade otvorili vôbec prvé queer múzeum v Rusku. Pre zákon o úplnom zákaze propagovania "netradičných sexuálnych vzťahov", ktorý nedávno prijala Štátna duma, však bude múzeum fungovať len pár dní. Keď totiž zákon nadobudne účinnosť, bude existencia múzea protiprávna.

Na svojom webe to v pondelok uviedla stanica Rádio Sloboda, ktorá dodala, že zakladateľom múzea je aktivista za práva LGBT+ ľudí a miestny historik Piotr Voskresenskij, informuje TASR.

Nápad na queer múzeum

V záujme bezpečnosti múzea, ktoré otvorili v nedeľu, Voskresenskij nezverejnil jeho presnú adresu. Dostať sa doň dá tak, že záujemca osloví Voskresenského cez sociálnu sieť Facebook.

image

USA nesmú tolerovať nenávisť, vyhlásil Biden. Odsúdil nenávisť voči LGBTIQ+ ľuďom po streľbe v Colorade

Návštevníkov múzea pri vstupe víta portrét Piotra Čajkovského, ruského hudobného skladateľa a jedného z najznámejších gejov z čias cárskeho Ruska.

Voskresenskij uviedol, že práve počas návštevy skladateľovho múzea v meste Klin dostal nápad založiť queer múzeum. Jeho zbierkový fond vytváral dva a pol roka, pričom exponáty hľadal aj na blších trhoch, na internete, v starožitníctvach, či na aukciách. Súčasťou expozície sú asi tri desiatky artefaktov.

Múzeum v Petrohrade bude otvorené asi päť dní. Voskresenskij však nevylučuje, že sa stane "múzeom v exile" alebo "múzeom-utečencom", ak sa otvorí v inej krajine.

Voskresenskij však podľa vlastných slov nestráca nádej, že v budúcnosti budú môcť všetky exponáty opäť legálne vystaviť v Rusku.

Totalitná diktatúra

"Pokiaľ to bude možné, budeme ukazovať, že ideológia, ktorú vnucuje totalitná diktatúra, je lož. Že úrady nemajú monopol na tradičné hodnoty, že LGBT ľudia existovali v Rusku pred 100 aj 200 rokmi a majú rovnaké právo na ľudskú dôstojnosť, šťastie a budúcnosť ako všetci ostatní občania," vyhlásil Voskresenskij.

Stanica Rádia Sloboda pripomenula, že Štátna duma prijala 24. novembra v treťom, záverečnom čítaní návrh zákona o zákaze takzvanej LGBT+ propagandy, ktorý má za cieľ zastaviť šírenie informácií o homosexualite, bisexualite, transgenderizme. Podobný zákon už v Rusku platí od roku 2013 - vzťahuje sa však len na maloletých; nový návrh zákona je zameraný na všetky vekové kategórie.

image

Ocenenie Biela vrana odovzdali po pätnásty raz. Dostal ho aj majiteľ Teplárne

Nový návrh zákona tiež zakazuje inzeráty, správy v médiách a na internete, knihy, filmy a divadelné predstavenia, ktoré obsahujú takúto "propagandu". Rozširuje aj existujúce obmedzenia o zákaze šírenia informácií o zmene pohlavia pred neplnoletými.

Porušenia zákona sa budú trestať pokutami a ak sa ich dopustia ľudia bez trvalého pobytu v Rusku, môže to viesť k ich vyhosteniu.

Ochrancovia ľudských práv a aktivisti pracujúci s LGBT+ skupinami sú presvedčení o tom, že nový zákon znemožní činnosť pomáhajúcim organizáciám, zvýši v Rusku nielen represiu, ale aj mieru nenávisti voči LGBT+ ľuďom. Aktivisti tiež opakovane upozorňujú, že tieto zákony porušujú práva celej spoločnosti.

01 - Modified: 2022-11-20 19:27:37 - Feat.: 1 - Title: USA nesmú tolerovať nenávisť, vyhlásil Biden. Odsúdil nenávisť voči LGBTIQ+ ľuďom po streľbe v Colorade 02 - Modified: 2022-11-17 21:28:34 - Feat.: 1 - Title: Ocenenie Biela vrana odovzdali po pätnásty raz. Dostal ho aj majiteľ Teplárne
01 - Modified: 2023-03-20 21:23:02 - Feat.: - Title: Rusko opäť pohrozilo ukončením obilnej dohody. Moskva má vlastné požiadavky 02 - Modified: 2023-03-20 20:46:40 - Feat.: - Title: K ruským hraniciam sa priblížili americké bombardéry, vyslali sme stíhačku, vyhlásila Moskva 03 - Modified: 2023-03-20 13:37:43 - Feat.: - Title: Zase dvojník? Nad Putinovou návštevou Mariupolu sa vznášajú otázniky 04 - Modified: 2023-03-20 12:07:21 - Feat.: - Title: Európa, Austrália a Kanada. Kam sa Putin kvôli zatykaču nepozrie? 05 - Modified: 2023-03-20 11:48:34 - Feat.: - Title: Skutočný význam návštevy Si Ťin-pchinga u Putina
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. marec 2023 04:02