Vlna protestov v Číne dostáva pod tlak šéfa Európskej rady Charlesa Michela, ktorý má na tento týždeň naplánovanú návštevu Pekingu. Diplomati a ďalší predstavitelia v Bruseli dávajú najavo, že by mal zvážiť zrušenie cesty, alebo ju aspoň využiť na kritiku čínskej vlády. Napísal to dnes web Politico.
Michel má do Číny odletieť ešte dnes, na štvrtok je ohlásené jeho stretnutie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Šéf únijných summitov sa tak pravdepodobne stane prvým západným lídrom, ktorý krajinu navštívi po vypuknutí vzácnych protivládnych protestov.
Vlnu demonštrácií proti tvrdej čínskej protiepidemickej politike spustil tragický požiar výškovej budovy v severozápadnom meste Urumči, odkiaľ sa potom rozšírili do ďalších miest.
Politico s odvolaním sa na únijných predstaviteľov oboznámených s prípravou návštevy napísalo, že Michel zatiaľ neplánuje protesty spomenúť pri stretnutí s dlhoročným čínskym lídrom. Pravdepodobnejšie vraj je, že predseda Európskej rady zostane pri všeobecných vyjadreniach týkajúcich sa ľudských práv.
Niektorí predstavitelia v Bruseli by však radi videli ráznejšiu reakciu. "Michel by mal trvať na hodnotách EÚ a povedať Číne, že musí chrániť pokojné protesty," cituje Politico nemenovaného diplomata.
Podľa Reinharda Bütikofera, ktorý vedie delegáciu Európskeho parlamentu pre vzťahy s Čínou, by Michel mal pri návšteve upozorniť hneď na niekoľko problematických otázok.
"Ak bude aktuálne protestné hnutie potlačené, EÚ je ochotná upozorniť na to v medzinárodných inštitúciách a zvážiť nové sankcie," povedal.
Michel pri tom bol už pred vypuknutím protestov v ošemetnej pozícii vzhľadom na nejednotu EÚ ohľadom prístupu k Číne. Vzťahy dvoch strán v posledných mesiacoch komplikuje rastúce napätie okolo Taiwanu, otázka práv čínskych menšín alebo spojenectvo Pekingu s Moskvou.
Niektoré krajiny Únie za tejto situácie hovoria o potrebe odpútať sa od Číny, zatiaľ čo iné na čele s Nemeckom presadzujú spoluprácu.