Tisícky učiteľov, študentov i rodičov dnes vyšli do ulíc Budapešti na protest proti prístupu vlády premiéra Viktora Orbána k školstvu. Ministerstvo vnútra tento týždeň nariadilo prepustiť osem stredoškolských učiteľov, ktorí sa zúčastnili na štrajku za vyššie platy, píšu maďarské médiá.
"Vláda nerobí pre zlepšenie situácie v školstve nič, len sa vyhráža a ukazuje na Brusel," vyhlásila dnes na pódiu na demonštrácii predsedníčka odborového zväzu učiteľov Zsuzsanna Szabóová.
Premiér Orbán po celoštátnom štrajku 20-tisíc učiteľov v januári tohto roka právo na štrajk obmedzil. Učitelia štrajkovali za zvýšenie platov, ktoré by podľa nich bolo riešením problému nedostatku učiteľov v krajine a prinieslo by im lepšie životné podmienky v čase, keď sa Maďarsko potýka s infláciou vyššou ako 20 percent.
Ministerstvo vnútra nechalo v stredu prepustiť osem učiteľov, pretože sa podľa neho dopustili závažného porušenia svojich povinností, píše agentúra Reuters. Viacerí ľudia dnes na demonštráciu v Budapešti prišli, aby sa za nich postavili. "Je to psychologická vojna. Ale nie sme vo vojne, ja som učiteľka, "povedala Reuters 50-ročná Maria Nemesová, jedna z prepustených. Dodala, že po takmer 20 rokoch učenia zarábala okolo 600 eur mesačne. Priemerná hrubá mzda sa tento rok v Maďarsku pohybovala okolo 500-tisíc forintov.
Šéf kancelárie maďarského premiéra Gergely Gulyás v októbri vyhlásil, že ak Maďarsko dosiahne dohodu s Európskou komisiou ohľadom vyplácania európskych fondov, čaká učiteľov bezprecedentné zvýšenie platov. "Nárast platov by mohol na budúci rok dosiahnuť takmer 21 percent, ďalší rok 25 percent a v roku 2025 až 30 percent," povedal.
Výplatu až 7,5 miliardy eur Maďarsku však tento týždeň Európska komisia navrhla zablokovať pre pretrvávajúce nedostatky v boji s korupciou a pri kontrole verejného obstarávania. O návrhu komisie budú rozhodovať členské štáty.