Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred veľkým nápisom Sloviask. FOTO: Reuters
StoryEditor

Zelenskyj sa objavil pri mieste najhorších bojov. Nabudúce sa zídeme v Donecku, odkázal vojakom

06.12.2022, 13:12
Autor:
TASRTASRČTKČTK

Volodymyr Zelenskyj, ktorý od vpádu ruských vojsk neopustil Ukrajinu, sa na front vydal už po niekoľkýkrát. Urobil tak na rozdiel od ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý však zase od začatia invázie vycestoval do zahraničia.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v utorok Doneckú oblasť, pričom sa zastavil aj v meste Sloviansk ležiacom neďaleko Bachmutu, ktorý sa už štyri mesiace pokúšajú dobyť ruské sily a prebieha tu jedna z najhorších bitiek celej vojny. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP odvolávajúcej sa na vyjadrenie Zelenského kancelárie.

Zelenskyj sa objavil vo videu - zverejnenom na sociálnych sieťach - v zimnej bunde stojac pri obrovskom modro-žltom nápise mesta Sloviansk, pričom si uctil minútou ticha pamiatku padlých ukrajinských vojakov.

"Z celého srdca vám blahoželám k tomuto veľkému sviatku, (utorkovému ukrajinskému) dňu ozbrojených síl," povedal prezident v Sloviansku.

image

Jedna z najbrutálnejších bitiek sa vedie o vojensky bezvýznamné mesto. Prečo tam Rusi aj tak stále útočia?

Vyjadril pritom presvedčenie, že sa takto v budúcnosti stretne s ukrajinskými vojakmi a občanmi aj v Donecku, Luhansku a na Kryme, keď sa tieto Ruskom okupované územia Ukrajiny podarí raz oslobodiť.  

"Dnes na východe Ukrajiny - ten najťažší smer. Mám tú česť byť tu na Donbase s našimi obrancami. Verím, že sa nabudúce zídeme v našom ukrajinskom Donecku, Luhansku. Som si istý, že aj na Kryme," uviedol Zelenskyj a vojakom poďakoval, že bránia nezávislosť Ukrajiny.

Doneck a Luhansk sú oblastné metropoly rovnomenných ukrajinských oblastí, mestá však od roku 2014 ovládajú proruskí separatisti. Krymský polostrov Rusko v roku 2014 nezákonne anektovalo.

Proruskí separatisti na niekoľko mesiacov v roku 2014 okupovali aj Sloviansk, ktorý sa však podarilo Ukrajincom opäť oslobodiť. Mesto od začiatku ruskej invázie vo februári čelilo ostreľovaniu a ruské jednotky sa neúspešne pokúšali o jeho dobytie. Teraz mesto leží zhruba 45 kilometrov od frontovej línie.

Zelenskyj, ktorý od vpádu ruských vojsk neopustil Ukrajinu, sa na front vydal už po niekoľkýkrát. Urobil tak na rozdiel od ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý však zase od začatia invázie vycestoval do zahraničia, napríklad do stredoázijského Uzbekistanu. Putinov hovorca Dmitrij Peskov cez víkend uviedol, že sa prezident vydá na Donbas, keď "nastane ten pravý čas".

01 - Modified: 2023-04-01 11:39:05 - Feat.: - Title: Kyjev si od Poľska objednal 100 bojových vozidiel pechoty Rosomak, potvrdil Morawiecki 02 - Modified: 2023-04-01 10:32:59 - Feat.: - Title: Ruská zimná ofenzíva na Ukrajine zlyhala, znie z Londýna 03 - Modified: 2023-04-01 09:01:07 - Feat.: - Title: Slovensko a Ukrajina rokujú o spoločnom podniku na výrobu munície, potvrdil Naď 04 - Modified: 2023-04-01 06:35:58 - Feat.: - Title: Ukrajina v tomto roku zrejme nad Ruskom nezvíťazí, tvrdí americký generál 05 - Modified: 2023-03-31 22:07:43 - Feat.: - Title: Minister Naď: Slovensko a Ukrajina rokujú o spoločnom podniku na výrobu munície
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. apríl 2023 00:53