Opozičný politik Iľja Jašin (v pozadí vpravo) v cele súdnej siene počas pojednávania v Moskve. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Jašin po vynesení rozsudku vyjadril presvedčenie, že zmeny v Rusku nie sú ďaleko

09.12.2022, 14:39
Autor:
TASRTASR

V reakcii na rozsudok nad Jašinom, ktorú priniesla britská stanica BBC, Navaľnyj vyjadril presvedčenie, že vynesený trest "Iľju neumlčí a nemal by zastrašiť ani čestných ľudí v Rusku".

Väznený ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj označil verdikt súdu, ktorý politika Iľju Jašina odsúdil na osem a pol roka väzenia, za "ďalší hanebný a nezákonný putinovský rozsudok". Samotný Jašin po svojom odsúdení vyjadril nádej, že politické zmeny v Rusku už nie sú ďaleko.

V reakcii na rozsudok nad Jašinom, ktorú priniesla britská stanica BBC, Navaľnyj vyjadril presvedčenie, že vynesený trest "Iľju neumlčí a nemal by zastrašiť ani čestných ľudí v Rusku". Jašina súčasne označil za prvého priateľa, ktorého získal v politike. Samotný Iľja Jašin považuje výšku svojho trestu za príliš optimistický odhad počtu rokov, ktoré ešte vydrží súčasný režim v Rusku. Podľa jeho názoru súdny proces s ním mal byť usvedčením "nepriateľa ľudu", ale zmenil sa na protivojnový tribunál.

image

Ruského opozičného politika Jašina odsúdili na 8,5 roka väzenia za vysielanie o zabíjaní v meste Buča

"Hovorili sme pravdu o vojnových zločinoch a žiadali sme ukončenie krviprelievania. A v reakcii na to sme počuli hŕbu hesiel zo studenej vojny, ktoré nedôsledne proklamoval prokurátor," uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na Jašinovom konte na platforme Telegram. Jašin napísal, že "symbolom tohto procesu sa stali trasúce sa ruky prokurátora". Tak veľmi sa snažil pôsobiť hrozivo a podobať sa na stalinských prokurátorov, ale z času na čas to skôr vyvolalo v publiku smiech a vyzeral ako karikatúra."

Podľa Jašina jeho odsúdenie malo ľudí v Rusku zastrašiť, ale prejavila sa ním len slabosť ruského vedenia. "Dnes môžem len zopakovať to, čo v deň svojho zatknutia: Nebojím sa a ani vy sa nebojte. Zmeny nie sú ďaleko a čoskoro nás čaká veľa práce na obnovení spravodlivosti a humanizmu v našej krajine," uvádza sa v Jašinovom vyhlásení.

image

Známemu ruskému opozičnému politikovi Iľjovi Jašinovi o pol roka predĺžili väzbu

Pred budovou súdu, ktorého sudkyňa vyniesla rozsudok nad Kašinom, sa po pojednávaní zišli desiatky ľudí žiadajúcich prepustenie odsúdeného politika a skandujúcich "Slobodu!".

Jašina uznal v piatok súd v Moskve za vinného zo šírenia dezinformácií o ruskej armáde a odsúdil ho na osem rokov a šesť mesiacov väzenia. Prokuratúra žiadala deväť rokov väzenia. Samotný Jašin trvá na svojej nevine a svoju kauzu považuje za politicky motivovanú. Po absolvovaní súdom vymeraného trestu Jašin nebude štyri roky smieť byť administrátorom webových stránok.

01 - Modified: 2022-12-09 13:45:10 - Feat.: 1 - Title: Ruského opozičného politika Jašina odsúdili na 8,5 roka väzenia za vysielanie o zabíjaní v meste Buča 02 - Modified: 2022-12-09 11:51:04 - Feat.: 1 - Title: V Rusku súdia jedného z posledných výrazných opozičníkov. Je vinný zo "šírenia dezinformácií o armáde" 03 - Modified: 2022-12-07 10:56:24 - Feat.: 1 - Title: Rozsudok nad ruským opozičným politikom Jašinom odložili. V budove súdu bola nahlásená bomba
01 - Modified: 2023-03-31 10:20:28 - Feat.: - Title: Zelenskyj: Po Buči sa svet zmenil, otvorili sa mu oči. Pred rokom o tomto meste nikto nevedel 02 - Modified: 2023-03-31 09:48:27 - Feat.: - Title: Heger v Kyjeve rokoval so Zelenským. Hovorili aj o probléme, ktorý spôsobuje ukrajinská pšenica v Európe 03 - Modified: 2023-03-31 09:30:14 - Feat.: - Title: Všetkých vás rozrežem, hrozil wagnerovec. Po návrate z frontu domov opäť zabíjal 04 - Modified: 2023-03-31 09:08:35 - Feat.: - Title: Rusi menia taktiku boja. Na Ukrajinu poslali desať dronov, útoky prebehli v noci 05 - Modified: 2023-03-31 06:22:17 - Feat.: - Title: Systém protivzdušnej obrany Kub zo Slovenska je už na Ukrajine
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. marec 2023 14:39