Nateraz Alexej Navaľnyj aspoň ”vyhrážkami, krikom a dovolávaním sa svedomia” presvedčil svojho spolubývajúceho, aby si začal umývať ruky a tvár. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Navaľnyj tvrdí, že je vystavený novej forme psychického nátlaku. Dali mu do cely bezdomovca

12.12.2022, 17:51
Autor:
TASRTASR

"Pripadám si ako učiteľka v škôlke, kde sú však namiesto detí bezdomovci žijúci pod teplovodom," konštatoval Alexej Navaľnyj aj na platforme Twitter.

Väznený ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj v pondelok informoval o novej forme psychického nátlaku, ktorému je vystavený zo strany vedenia väzenského tábora, kde si odpykáva trest. Na samotku, kde je za trest na 11 dní, mu pričlenili odsúdeného, ktorý nedodržiava osobnú hygienu.

Na Navaľného príspevok na sociálnej sieti Facebook v pondelok upozornila stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), píše TASR. Politik uvádza, že po tom, ako ho dozorcovia od polovice augusta niekoľkokrát nedokázali zlomiť, zvolili inú metódu a dali mu do cely "bezdomovca". Navaľnyj upozornil, že v malých celách, kde vzdialenosť medzi väzňami je na dĺžku paže, urobí spoluväzeň nedodržiavajúci hygienu "váš život neznesiteľným".      

Vedeniu väznice už Navaľnyj medzičasom tlmočil svoje rozhorčenie a o presun do inej cely požiadal aj dotyčný väzeň. Vedenie väznice však ich sťažnosti odmietlo. Vysvetlilo, že presun spoluväzňa do inej cely by bol možný jedine vtedy, ak by bol zo strany Navaľného vystavený fyzickému násiliu.

"Ak ho začnete biť, preložíme ho," citoval Navaľnyj vyjadrenie vedenia väznice.

Nateraz Navaľnyj aspoň "vyhrážkami, krikom a dovolávaním sa svedomia" presvedčil svojho spolubývajúceho, aby si začal umývať ruky a tvár.

"Pripadám si ako učiteľka v škôlke, kde sú však namiesto detí bezdomovci žijúci pod teplovodom," konštatoval Navaľnyj aj na platforme Twitter.

Navaľnyj, ktorý si odpykáva trest vo väzení s prísnym režimom stráženia vo Vladimírskej oblasti, bol nedávno už po ôsmykrát poslaný za trest na samotku. Tentoraz tam musí zostať 11 dní.

Po tom, ako bol v auguste roku 2020 otrávený bojovým jedom triedy novičok, sa Navaľnyj dlhší čas liečil a zotavoval v Berlíne. Začiatkom roka 2021 sa vrátil do Ruska, kde ho zadržali priamo na letisku a následne začali stíhať.

Najprv mu súd v kauze Yves Rocher zmenil podmienečný trest na nepodmienečný a krátko nato bol v prípade urážky na cti voči veteránovi odsúdený na zaplatenie pokuty a v prípade podvodu a urážky sudcu dostal deväť rokov väzenia. Tieto stíhania považuje Navaľnyj i jeho priaznivci za politicky motivované zo strany Kremľa.

V polovici júna roku 2022 Navaľného presunuli z väznice v meste Pokrov do väznice s prísnym režimom v Melechove.

01 - Modified: 2023-06-07 08:53:08 - Feat.: - Title: Rusko a Ukrajina sa na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN navzájom obviňujú zo zničenia priehrady 02 - Modified: 2023-06-07 09:01:27 - Feat.: - Title: Všetko je to pod vodou. Zničenie Kachovskej priehrady ukázali satelitné snímky (fotogaléria) 03 - Modified: 2023-06-07 05:25:32 - Feat.: - Title: Kyjev a Moskva sa opäť navzájom obviňovali z útoku na priehradu 04 - Modified: 2023-06-06 20:44:33 - Feat.: - Title: Rusko si predvolalo veľvyslanca Belgicka pre správy o využití belgických zbraní 05 - Modified: 2023-06-06 20:14:44 - Feat.: - Title: Rusko žiada medzinárodné spoločenstvo o odsúdenie útoku na Kachovskú priehradu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. jún 2023 11:04