Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. FOTO: Reuters/Ukrainian Presidential Press Ser
StoryEditor

Zelenskyj navrhol usporiadať svetový mierový summit. Rusko vyzval, aby do Vianoc stiahlo armádu z Ukrajiny

12.12.2022, 21:23
Autor:
TASRTASR

Ukrajina potrebuje podľa slov svojho prezidenta ešte približne dve miliardy kubických metrov plynu, aby prežila zimné mesiace.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhol v pondelok počas videkonferencie s predstaviteľmi krajín skupiny G7 uskutočnenie "svetového mierového summitu". Ten by podľa Zelenského určil, ako a kedy má Kyjev implementovať jednotlivé body svojho mierového plánu, a to s cieľom zaistiť bezpečnosť a územnú celistvosť Ukrajiny. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Zelenskyj okrem toho vyzval krajiny G7, aby Ukrajine dodali viac zbraní na obranu pred ruskými útokmi, vrátane moderných tankov, ale aj raketového delostrelectva a "rakiet dlhého doletu".

"Bohužiaľ, Rusko je stále vo výhode, čo sa týka delostrelectva a rakiet. To je fakt. Vďaka týmto kapacitám okupačnej armády je Kremeľ taký arogantný," uviedol Zelenskyj.

Ukrajinský líder apeloval na Moskvu, aby podnikla "zásadný" krok smerom k diplomatickému riešeniu konfliktu. Rusko by malo podľa neho svoje jednotky z Ukrajiny stiahnuť do Vianoc.

"Nevidím dôvod, prečo by to Rusko nemalo spraviť teraz – do Vianoc," dodal.

Ukrajina potrebuje podľa slov Zelenského ešte približne dve miliardy kubických metrov plynu, aby prežila zimné mesiace. Ruské sily totiž v uplynulých týždňoch podnikajú cielené útoky na kľúčové energetické zariadenia Ukrajiny.

"Teror voči našim elektrárňam nás núti míňať viac plynu, než sa očakávalo. Preto potrebujeme dodatočnú podporu počas tejto zimy," zdôraznil Zelenskyj.

Nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil, že lídri G7 sa v pondelok dohodli na kľúčových prvkoch platformy na koordináciu finančnej podpory pre Ukrajinu. Skupina G7 pozostáva z Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska a Spojených štátov. V súčasnosti jej predsedá Nemecko.

01 - Modified: 2023-03-25 13:45:09 - Feat.: - Title: Rusko omilostilo viac než 5000 väzňov, ktorí ukončili službu u wagnerovcov a bojovali na Ukrajine 02 - Modified: 2023-03-25 12:58:49 - Feat.: - Title: Ukrajina nemôže začať protiofenzívu, čaká na muníciu, tvrdí Zelenskyj 03 - Modified: 2023-03-25 11:50:18 - Feat.: - Title: Situáciu pri Bachmute sa darí stabilizovať, uviedol veliteľ ukrajinskej armády. Obrancom hrozí obkľúčenie 04 - Modified: 2023-03-25 07:48:58 - Feat.: - Title: Ruské vojská postúpili v okolí Bachmutu aj v meste samotnom, uvádza ISW. Dosiahli nové územné zisky 05 - Modified: 2023-03-24 15:04:39 - Feat.: - Title: Rusko nedokáže kvôli vojne na Ukrajine plniť dodávky zbraní pre Indiu, letectvo je od Moskvy závislé
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. marec 2023 19:07