Svetu prakticky došli zásoby vakcíny proti cholere. Upozornila na to dnes Svetová zdravotnícka organizácia. Deje sa tak v čase silnejúceho šírenia infekčnej choroby, ktorá sa prejavuje akútnymi hnačkami, vracaním a dehydratáciou. Tento rok hlásilo prepuknutie epidémie cholery zhruba 30 krajín sveta, čo je asi trikrát viac, ako je bežné.
Svetové zásoby vakcíny proti cholere, ktoré WHO pomáha vytvárať, sú "v súčasnosti prázdne alebo extrémne nízke", varoval dnes hlavný expert WHO na choleru a infekčné hnačkové ochorenia Philippe Barboza. WHO upozorňuje, že celosvetovo rastie počet úmrtí na choleru.
"Už žiadne vakcíny nemáme. Viaceré krajiny ich naďalej dopytujú a to je nanajvýš náročné," povedal Barboza s poukazom na núdzovú rezervu, ktorú udržiava Medzinárodná koordinačná skupina pre zabezpečenie vakcín pod správou WHO a jej partnerov. Za normálnych okolností je v týchto zásobách k dispozícii na 36 miliónov dávok vakcíny na rok. Ich nedostatok prinútil WHO už v októbri dočasne upustiť od štandardnej stratégie očkovania proti cholere dvoma dávkami.
Barboza povedal, že za terajšieho stavu môže čiastočne rozhodnutie jedného z výrobcov v Indii zastaviť vývoz, a to bez udania dôvodu. Jeden juhoamerický výrobca sa síce chystá spustiť výrobu vakcíny, ale to môže trvať ešte niekoľko rokov.
"Je pravdepodobne oveľa menej atraktívne vyvíjať vakcínu proti cholere, v zásade vakcínu pre chudobné krajiny, ako vyvíjať vakcíny proti covidu, u ktorých je zisk oveľa vyšší," poznamenal Barboza. Napriek tomu tento týždeň dorazil viac ako milión dávok vakcíny na Haiti.
Cholera sa šíri kontaminovanými potravinami alebo vodou. Mnoho ľudí má pri nákaze len mierne príznaky, no ak sa cholera nelieči, môže v priebehu niekoľkých hodín aj zabiť. "V 21. storočí nie je prijateľné, aby ľudia zomierali na chorobu, ktorá je veľmi dobre známa a veľmi ľahko liečiteľná," dodal Barboza.
Medzi krajinami postihnutými epidémiou cholery sú Haiti či Jemen, ktoré zároveň sužujú chudobu a konflikty. Na Haiti si terajšia epidémia vyžiadala vyše 280 obetí, stovky ľudí tento rok na cholere zomreli tiež v Malawi na juhu Afriky. Prípady infekcie sú však hlásené aj z krajín, ako je Libanon, ktorý bol donedávna považovaný za krajinu so strednými príjmami. Podľa WHO by to mal byť "budíček" pre všetky ostatné krajiny.