Nemecký kancelár Olaf Scholz. FOTO: Reuters
StoryEditor

Nemecké bojové vozidlá pechoty Puma majú problémy, môže to mať dopady pre NATO

19.12.2022, 11:43
Autor:
ČTKČTK

Problémy obrnencov odhalilo nedávne cvičenie, na ktorom bolo z prevádzky vyradených všetkých 18 zapojených vozidiel.

Moderné nemecké bojové vozidlá pechoty Puma, ktoré majú byť jednou z hlavných opôr armády, sa potýkajú s vážnymi problémami. Závady ohrozujú nielen akcieschopnosť bundeswehru, ale aj nemecké záväzky voči NATO, pretože Berlín v budúcom roku preberá vedenie aliančných síl veľmi rýchle reakcie. Generálny inšpektor nemeckej armády Eberhard Zorn napriek tomu ubezpečuje, že na obnove prevádzkyschopnosti obrnencov sa pracuje a že Nemecko bude hneď od začiatku nadchádzajúceho roka schopné záväzkom voči NATO splniť.

Problémy obrnencov odhalilo nedávne cvičenie, na ktorom bolo z prevádzky vyradených všetkých 18 zapojených vozidiel. Generál Ruprecht von Butler potom napísal inšpektorovi pozemných síl Alfonsovi Maisovi správu, v ktorej podľa magazínu Der Spiegel označil operačnú pripravenosť vozidiel za stávku do lotérie. "Bohužiaľ, musím sa takto tvrdo vyjadriť. S obvyklou spoľahlivosťou nemeckých pozemných vozidiel to nie je možné porovnávať," citoval magazín generála.

image

Česko na to ide inak ako Slovensko. Matovičov deficit je oproti susedom rekordný

Najpálčivejšie závady sa podľa magazínu týkali elektroniky, jedného z obrnencov postihol tiež požiar káblov v priestore pre vodičov a ťažkosti boli aj s funkčnosťou streleckých veží. Tieto problémy sú podľa generálovho listu známe, za prekvapivú ale označil ich frekvenciu. K rozsiahlym výpadkom uviedol, že sa nedali očakávať, pretože stroje boli nasadené iba na strelnici v severonemeckých nížinách, kde neboli vystavené nadmernej záťaži.

Správy o technických nedostatkoch obrnených vozidiel zaujali nielen médiá, ale aj poslancov. Šéfka parlamentného výboru pre obranu Mária-Agnes Stracková-Zimmermannová kritizovala predovšetkým to, že Spolkový snem nebol vôbec informovaný a že ona sama sa o všetkom dozvedela až z tlače. To, že problémy sú, prípadne môžu nastať, nie je podľa nej nič nezvyčajné. "Očakávam ale, že my ako výbor dostaneme obratom vyhlásenie," povedala.

image

Existuje veľké nebezpečenstvo ďalšej eskalácie vojny na Ukrajine, varuje Scholz

Generálny tajomník opozičnej Kresťanskodemokratickej únie Mario Czaja dnes v televízii RTL vyhlásil, že problémy obrnených vozidiel Puma sú nielen nepríjemné, ale tiež ponižujúce, preto by mal kancelár Olaf Scholz zasiahnuť. "Dúfame, že tento týždeň bude jasno," dodal Czaja, ktorého CDU je spoločne so sesterskou bavorskou Kresťansko-sociálnou úniou najväčšou opozičnou silou v parlamente.

Ministerstvo obrany pre ťažkosti s vozidlami zvolalo na dnes mimoriadnu schôdzku, aby sa zástupcovia armády a zbrojného priemyslu prerokovali technický stav vozidiel. Debaty sa zúčastňuje aj ministerka obrany Christine Lambrechtová. "Robíme všetko, aby sme rýchlo obnovili operačnú pripravenosť tých vozidiel," povedal Zorn. "Záväzky voči NATO budeme od 1. januára 2023 plniť," dodal.

Prvé bojové vozidlá pechoty Puma zo sériovej produkcie dostala nemecká armáda prvýkrát v roku 2015. V budúcnosti majú plne nahradiť dosluhujúce vozidlá Marder, o ktoré sa nemecká mechanizovaná pechota opiera od 70. rokov minulého storočia.

01 - Modified: 2022-12-19 10:20:40 - Feat.: 1 - Title: Uniper uzavrel s nemeckou vládou rámcovú zmluvu, ktorá má firmu stabilizovať. Nemecko skupuje akcie 02 - Modified: 2022-12-19 08:45:27 - Feat.: 1 - Title: Krajiny Európskej únie podľa českého ministra zrejme schvália obmedzenie cien plynu, nie však jednomyseľne 03 - Modified: 2022-12-19 08:26:51 - Feat.: 1 - Title: Poľadovica skomplikovala prevádzku letiska vo Frankfurte nad Mohanom
01 - Modified: 2023-06-02 19:20:54 - Feat.: - Title: Veľvyslankyňa USA v NATO: Slovenskí vojaci sú pre Alianciu veľkým prínosom 02 - Modified: 2023-06-02 18:48:12 - Feat.: - Title: Členstvo Ukrajiny v NATO je nemožné pred ukončením ruskej invázie, priznáva Zelenskyj 03 - Modified: 2023-06-02 14:28:08 - Feat.: - Title: Predstaviteľ NATO vyzval Čínu na transparentnosť v otázke jadrových zbraní 04 - Modified: 2023-06-02 13:23:51 - Feat.: - Title: Nemecká polícia prehľadala byt expartnerky podozrivého z výbuchov Nord Streamu 05 - Modified: 2023-06-02 13:17:51 - Feat.: - Title: Napriek zmierneniu inflácie počíta väčšina Nemcov s ďalším zdražovaním
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. jún 2023 06:55