Väčšina venezuelských opozičných poslancov bývalého parlamentu, ktorý v roku 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely Juana Guaidóa, už tohto opozičného politika nepodporuje. Informovala o tom dnes agentúra EFE. Podľa nej dnes títo bývalí poslanci vyzvali tiež na to, aby bol rozpustený takmer celý aparát Guaidovej dočasnej vlády čítajúci na 1600 úradníkov.
"Navrhujeme rozpustenie celej dočasnej vlády s výnimkou troch úradov, ktoré považujeme za dôležité pre ochranu aktív v zahraničí," dodal. Povedal dnes na tlačovej konferencii jeden z bývalých poslancov Alfonso Marquina v mene väčšiny opozičných poslancov zvolených v roku 2015 do parlamentu, ktorého funkčné obdobie vypršalo vlani v januári a v ktorom mala väčšinu opozícia.
Súčasný parlament ovláda opäť vládna strana prezidenta Nicolása Madura. Tento zákonodarný zbor však vzišiel z volieb, ktoré väčšina opozície bojkotovala ako nedemokratické a ktorých výsledok neuznali ani USA, Európska únia a viaceré krajiny Latinskej Ameriky.
Za dočasného prezidenta prestala Guaidóa uznávať už vlani Európska únia, keď v januári 2021 ministri zahraničia únie jeho pozíciu znížili na porovnateľnú s ďalšími opozičnými lídrami. Spojené štáty ale podporu Guaidóvi zatiaľ oficiálne neodpovedali, hoci niektoré médiá špekulujú, že sa tak skoro stane. Minulý mesiac americká vláda zmiernila sankcie týkajúce sa ťažby ropy vo Venezuele, a to po obnovení rok zamrznutých rokovaní časti opozície s Madurovou vládou. K obnoveniu týchto rokovaní prispeli aj USA, ktoré k tomu podľa analytikov prinútila energetická kríza súvisiaca s ruskou inváziou na Ukrajinu.
Venezuelská opozícia je dlhodobo roztrieštená, nebývale zjednotiť sa ju podarilo v roku 2019 práve Guaidóovi. Opozícia dúfala, že aj vďaka širokej diplomatickej podpore a západným sankciám sa podarí prinútiť Madura k odstúpeniu a usporiadať slobodné voľby. To sa ale nestalo a jednota, rovnako ako sila diplomatickej podpory postupne ochabla.
Podľa dnešného oznámenia veľkej časti opozície Guaidóva stratégia nepriniesla výsledky a viaceré krajiny, ktoré nepodporujú Madura, už nepodporujú ani Guaidóa. Jeho kritici z radov opozície dnes navrhli, aby väčšina z asi 1600 úradníkov menovaných Guaidoom prišla o svoje funkcie a aby zostali len tri komisie. Jedna z nich by mala na starosť záležitosti okolo ťažby ropy, respektíve štátnej ropnej firmy PDVSA, druhá by rokovala o otázkach týkajúcich sa centrálnej banky a tretia by "obhajovala zahraničné aktíva" Venezuely, ktorá niektoré krajiny zablokovali v rámci sankcií proti Madurovej vláde. Počas obnovených rozhovorov opozície s Madurovou vládou bolo minulý mesiac dohodnuté, že z týchto účtov v zahraničí pôjdu tri miliardy dolárov cez fond spravovaný OSN na humanitárnu pomoc vo Venezuele.