Ruský prezident Vladimir Putin dnes zavolal designovanému izraelskému predsedovi vlády Benjaminovi Netanjahuovi, aby mu zablahoželal k volebnému víťazstvu a zostaveniu novej vlády. Informovala o tom Netanjahuova kancelária, podľa ktorej sa rozhovor týkal tiež vojny na Ukrajine či Iráne. Netanjahu v stredu večer oznámil, že dosiahol dohodu o zostavení novej koaličnej vlády. Voľby prebiehali začiatkom novembra. Spravodajský sever The Times of Israel v tejto súvislosti pripomenul, že Putin gratuloval Netanjahuovi až sedem týždňov po voľbách, zatiaľ čo rad iných lídrov to urobil skôr.
Netanjahu Putinovi povedal, že dúfa v skoré ukončenie vojny a utrpenie na Ukrajine. Taktiež uviedol, že je odhodlaný zabrániť Iránu v získaní jadrových zbraní a v jeho snahách vybudovať si vojenskú prítomnosť v Libanone a v Sýrii pri hraniciach s Izraelom. Putin Netanjahuovi zaželal šťastnú chanuku.
Netanjahu, ktorý bol izraelským premiérom celkovo 15 rokov, si v poslednej dekáde podľa The Times of Israel vybudoval s Putinom blízke vzťahy. Podľa niektorých pozorovateľov sa možno Netanjahu bude chcieť ujať úlohy sprostredkovateľa medzi Moskvou a Kyjevom, o čo sa bez úspechu pokúsil bývalý premiér Naftali Bennett.
Podľa vyjadrenia Ruska lídri diskutovali o „medzinárodnej situácii“. „Existuje vzájomná dôvera, že rusko-izraelské vzťahy sa budú aj naďalej postupne rozvíjať a kontakty na rôznych úrovniach budú pokračovať,“ uviedlo po telefonáte ruské ministerstvo zahraničia.
Vojenské vzťahy medzi Iránom a Ruskom prekvitajú, píše The Times of Israel. V posledných týždňoch Rusko pravdepodobne použilo iránske bezpilotné lietadlá na útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru, kvôli čomu sa desaťtisíce Ukrajincov pred Vianocami ocitli bez prúdu.
Začiatkom tohto týždňa Británia varovala, že Rusko sa chystá poskytnúť Iránu vyspelú vojenskú technológiu, ktorá ohrozí bezpečnosť na Blízkom východe a po celom svete. Moskva plánuje Teheránu podľa britského ministra obrany Bena Wallaca dodávať vojenské komponenty výmenou za iránske útočné drony. Začiatkom mesiaca Spojené štáty uviedli, že sa Rusko chystá poskytnúť Iránu moderné vojenské technológie, vrátane systémov protivzdušnej obrany, vrtuľníkov a stíhačiek.
Izrael poskytol Ukrajine humanitárnu pomoc a vybavenie, ako sú helmy či ochranné vesty. Nevyhovel však žiadostiam Kyjeva a o technológie protivzdušnej obrany. Izrael sa tak pravdepodobne rozhodol zo strategických dôvodov, keďže chce pokračovať v operáciách v Sýrii, ktorých cieľom je zabrániť zakoreneniu iránskych síl v blízkosti Izraela. V tejto veci sa pritom vojensky musí koordinovať s Ruskom, ktoré kontroluje veľkú časť sýrskeho vzdušného priestoru, píše The Times of Israel.